Αρθρογραφία » Θέμα της ημέρας

31.08.2022 | 22:52

Back-to-back χατ-τρικ από τον φοβερό και τρομερό Χάαλαντ που διαλύει τα ρεκόρ της Πρέμιερ!

Από το μεσημέρι του Σαββάτου στο βράδυ της Τετάρτης, ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε διαδοχικό χατ-τρικ στην Πρέμιερ Λιγκ και το έκανε ξανά σε ένα ημίχρονο μένοντας στην ιστορία της κορυφαίας Λίγκας!  

31.08.2022 | 18:11

Τι Χάαλαντ, τι Αγουέρο; Ίδιο ξεκίνημα στη Μάντσεστερ Σίτι, «ξυπνώντας» μνήμες… 2012!

Αν κάποιος είχε την εντύπωση πως ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν θα πετύχει στην Premier League, πιθανώς έχει διαψευστεί από τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Μόνο ανούσια λοιπόν δεν είναι η σύγκρισή του με τον Κουν Αγουέρο, ο οποίος συμπτωματικά, έχει ακριβώς τα ίδια νούμερα με τον Νορβηγό, ακριβώς στις ίδιες αγωνιστικές!

31.08.2022 | 12:20

Τόμας Τούχελ: Τον χειμώνα του 2021 έσωσε την Τσέλσι και τώρα πρέπει να αλλάξει τη… φιλοσοφία του για να το ξανακάνει!

Πριν από 1,5 χρόνο, τον χειμώνα του 2021, ο Τόμας Τούχελ προσλήφθηκε από τον Ρόμαν Αμπράμοβιτς για να «σώσει» την Τσέλσι. Εκείνος, εν τέλει, κατέκτησε μαζί της το Champions League. Με το πέρασμα του χρόνου όμως, η σχέση των δύο πλευρών… φθείρεται. Έχει τη λύση ο Γερμανός ή πρέπει να αλλάξει τη φιλοσοφία του, προκειμένου να αντιστρέψει μία κατάσταση, στην οποία εμπλέκεται;  

30.08.2022 | 11:48

Τα 55 πιο... σπουδαία εκατομμύρια της Μάντσεστερ Σίτι πρόσφεραν τον Ντε Μπρόινε πριν από 7 χρόνια (vid)

Ο αρτίστας αυτός που όταν επέστρεψε στην Πρέμιερ είχε αποφασίσει να διαλύσει κάθε αντίπαλο και να μαγέψει κάθε οπαδό, κλείνει 7 χρόνια παρουσίας στην Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του, σχεδόν θα... απορεί που κατάφερε να τον αποκτήσει μόνο με 55 εκατομμύρια λίρες. Γιατί η αξία του KdB στο χορτάρι, έχει γίνει πλέον... εξωπραγματική. 

29.08.2022 | 10:05

Τα 24+1 στοιχεία της… ανατρεπτικής 4ης αγωνιστικής: Τα πάνω-κάτω από Άρσεναλ και Σίτι, εννιά η Λίβερπουλ, χάνει και ο Κέιν πέναλτι!

Πόσα να σχολιάσεις, πόσα να ξεχωρίσεις όταν έχουν συμβεί τόσα πολλά στην 4η αγωνιστική της Premier League. Από τις ανατροπές της Άρσεναλ και της Μάντσεστερ Σίτι, μέχρι το 2/2 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τα εννέα γκολ της Λίβερπουλ, τον Κέιν που είναι «γίηνος» και την ασταμάτητη Μπράιτον!  

28.08.2022 | 10:19

Μια Άρσεναλ που γίνεται... ατσάλι (pics & vid)

Πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να κάνει στο ποδόσφαιρο ένα ημερολογιακό έτος. Πόσο ακόμα πιο μεγάλη διαφορά μπορούν να κάνουν μερικοί μήνες και μια οδυνηρή εμπειρία. Η Άρσεναλ που βρέθηκε εκτός 4άδας έχοντας «λυγίσει» και που πέρυσι τέτοια εποχή ήταν στον πάτο, τώρα γίνεται μια ομάδα από ατσάλι. Και τα μάτια των παικτών του Αρτέτα, γυαλίζουν περισσότερο από ποτέ...  

24.08.2022 | 12:33

Θέσαρ Αθπιλικουέτα: Δεν είναι ο πιο ταλαντούχος, αλλά είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να έχει ένας προπονητής (vid)

Είναι αμυντικός. Που σημαίνει αυτομάτως ότι η λάμψη δεν θα πέσει πάνω του. Κι όμως, δεν τη χρειάζεται. Το ξέρει μέσα του. Και του το δείχνει η ομάδα του. Ο Θέσαρ Αθπιλικουέτα κλείνει μια 10ετία στην Τσέλσι και είναι ο ποδοσφαιριστής που έχει ανάγκη κάθε προπονητής. Κι ας μην είναι τρομερά ταλαντούχος. Κι αυτό το ξέρει. Και το προσπέρασε εύκολα.  

23.08.2022 | 12:10

Τα 15+1 στοιχεία της 3ης αγωνιστικής: «Έγραψε» ιστορία ο Αρτέτα, πρώτη νίκη για τον Τεν Χαγκ, ρεκόρ με… ήττα για τον Σαλάχ!

Τέλος έλαβε και η 3η αγωνιστική της Premier League. Μία αγωνιστική που και πάλι είχε να δείξει πολλά, με πρώτο και βασικότερο πως μόλις μία ομάδα έχει καταφέρει να κάνει το απόλυτο ως στιγμής στην κορυφαία κατηγορία του «Νησιού». Όσο για την τετράδα; Σε αυτήν δεν συμπεριλαμβάνεται το 50% του Big 6, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Λίβερπουλ να βρίσκονται στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας!

22.08.2022 | 19:05

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ: Ντέρμπι γοήτρου, με βαθμολογικό κίνητρο και μεγάλους… κινδύνους για Τεν Χαγκ και Κλοπ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Λίβερπουλ ξεκίνησε την αγωνιστική, ούσα 12η και αναζητά την πρώτη της νίκη στην σεζόν, ώστε να μην καταρρίψει ακόμη ένα αρνητικό ρεκόρ στο ξεκίνημα, υπό τις οδηγίες του Γιούργκεν Κλοπ. Το κλασσικότερο ντέρμπι της Αγγλίας πλησιάζει και για αμφότερες είναι σημαντικό, για διαφορετικούς λόγους.

20.08.2022 | 12:51

Καζεμίρο: Η πιο εύκολη φανέλα βασικού (vids)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε ποδοσφαιριστή που δεν είχε. Τόσο απλό. Όσοι αγωνίζονται στο χώρο του κέντρου δεν κάνουν τη δουλειά του Καζεμίρο, δεν έχουν το aggressive στοιχείο του Βραζιλιάνου, δεν έχουν τις εμπειρίες του και δεν έχουν τους τίτλους του. Βέβαια και με τον Κριστιάνο αυτό συνέβαινε. Ακόμα κι αυτοί, όμως, χρειάζονται... ένα χέρι βοήθειας.