Ειδήσεις » Εθνική Αγγλίας

02.12.2022 | 11:22

Το αίσθημα της δικαίωσης για την Αγγλία, 12 χρόνια μετά… (pic)

Οι Γερμανοί ίσως για ελάχιστα… χιλιοστά, αναγκάστηκαν να επιστρέψουν στην πατρίδα τους με αποκλεισμό από τη φάση των ομίλων του Μουντιάλ και ήταν λογικό στους Άγγλους να προκληθεί ένα αίσθημα μικρής δικαίωσης για το γκολ που δεν ξεχνιέται ποτέ όσα χρόνια κι αν περάσουν. Εκείνο του Λάμπαρντ, το 2010, στη Νότιο Αφρική…

01.12.2022 | 11:39

Αγγλία: Εξτρά προπονήσεις στα πέναλτι με στόχους στην εστία

Η Αγγλία προετοιμάζεται για το ματς της Κυριακής απέναντι στη Σενεγάλη στους «16» του Μουντιάλ και φυσικά σε τέτοια ματς το ενδεχόμενο των πέναλτι μπαίνει στο μυαλό όλων. Γι’ αυτό τα «λιοντάρια» δουλεύουν αρκετά στις επιλογές… γωνίας στην εστία, προκειμένου να καταφέρουν να μην «πονέσουν» όπως… παραδοσιακά συμβαίνει, στην διαδικασία.

30.11.2022 | 14:37

Και ο Φόντεν στην 10άδα των πιο νεαρών σκόρερ του φετινού Μουντιάλ!

Ο Φιλ Φόντεν με τη φανέλα βασικού που πήρε στο ντέρμπι με την Ουαλία κατάφερε να σκοράρει για πρώτη φορά σε Μουντιάλ με την Αγγλία, μπαίνοντας μάλιστα στη 10άδα των πιο νεαρών γκολτζήδων στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο του Μουντιάλ!

30.11.2022 | 12:02

Ο Σο αρνήθηκε την άδεια για το πένθος του και συμβάλλει για την Αγγλία!

Ο Λουκ Σο την παραμονή του πρώτου ματς της Αγγλίας στο φετινό Μουντιάλ ενημερώθηκε για τον θάνατο της γιαγιάς του και παρά το γεγονός πως του προσφέρθηκε να μείνει εκτός πλάνων για μερικές μέρες, εκείνος έπαιξε και στα τρία παιχνίδια της φάσης των ομίλων!

30.11.2022 | 11:03

Αγγλία: Αποθεωτική υποδοχή στο ξενοδοχείο μετά την πρόκριση (vid)

Τα «λιοντάρια» πήραν την πρόκριση με τρία τέρματα κόντρα στους Ουαλούς και στην επιστροφή τους στο ξενοδοχείο μετά την εξασφάλιση της παρουσίας στους «16» του Μουντιάλ έτυχαν αποθεωτικής υποδοχής για την επιτυχία.

29.11.2022 | 22:54

«Βρυχήθηκαν» τα λιοντάρια με ηγέτη Ράσφορντ και τώρα Σενεγάλη στους «16»!

Είκοσι λεπτά ήταν αρκετά για την Αγγλία, η οποία αμφισβητήθηκε πολύ για 1,5 ημίχρονο, αλλά… βρυχήθηκε στην συνέχεια. Είχε για ηγέτη της τον Μάρκους Ράσφορντ, που σκόραρε δύο φορές, επικράτησε με 3-0 της Ουαλίας και «πέταξε» για τους «16», όπου και θα βρει στον δρόμο της την Σενεγάλη!

29.11.2022 | 22:14

Γκολάρα με φάουλ ο Ράσφορντ, το «καθάρισε» ο Φόντεν! (vids)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Αγγλίας, η οποία προηγήθηκε στο 50ο λεπτό, με τον Μάρκους Ράσφορντ! Και πριν προλάβει να συνειδητοποιήσει η Ουαλία τι την… βρήκε, έγινε και το 2-0!

29.11.2022 | 20:01

Έκανε αλλαγές ο Σάουθγκεϊτ: Βασικός ο Φόντεν, ντεμπούτο και ο Ράσφορντ, εκτός ο Σάκα!

Ήταν αναμενόμενο πως ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ θα προβεί σε αλλαγές απέναντι στην Ουαλία, στην τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου του Μουντιάλ, και πλέον έγινε πράξη. Βασικός ο Φιλ Φόντεν, ντεμπούτο και για τον Μάρκους Ράσφορντ, μέσα και ο Τζόρνταν Χέντερσον!