LIVE: Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 6-3 (τελικό)

Η Μάντσεστερ Σίτι, πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 6-3 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι απέναντι στην Άρσεναλ, στο «Etihad», δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ! Το england365.gr σας μετέφερε LIVE ό,τι συνέβη λεπτό προς λεπτό στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστική του κορυφαίου πρωταθλήματος!

Καλό σας απόγευμα

90' + 6' Λήξη της αναμέτρησης!

90' + 6' ΓΚΟΛ για τη Σίτι! Ο Γιάγια Τουρέ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μίλνερ, γράφοντας το τελικό 6-3!

90' + 5' Πέναλτι για τη Σίτι!

90' + 4' ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ, με τον Μερτεσάκερ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα!

90' + 4' Ο Παντίλιμον  λέει «όχι» στον Γουόλκοτ που πετάχτηκε πανέξυπνα στην πορεία της μπαλιάς του Μπέντνερ.

90' + 2' MVP αναδείχθηκε ο Φερναντίνιο, όπως ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων στο «Etihad».

89' Ο Νίκλας Μπέντνερ σκόραρε με κεφαλιά για την Άρσεναλ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, με τον επόπτη να υποδεικνύει οφσάιντ.

88' ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι! Ο Φερναντίνιο απο κοντά έκανε το 5-2 για τη Μάντσεστερ Σίτι, νικώντας αρχικά τον Μερτεσάκερ κι έπειτα τον Σέζνι!

84' Ευκαιρία με τον Φερναντίνιο για το 5-2, έδιωξε σε κόρνερ ο Σέζνι.

76' Εκτός ο Ζιρού, μέσα ο Μπέντνερ.

Απίστευτο gif από το παιχνίδι, μετά από κάποιο γκολ της Σίτι

74' Ακόμη μία ευκαιρία για τη Σίτι, με τον Νάβας να κάνει ό,τι θέλει στα δεξιά, να περνάει και τον Σέζνι, αλλά να αστοχεί από πλάγια θέση.

71' Εκτός αγώνα ο Σίλβα, μέσα ο Μίλνερ.

69' Εκπληκτική απόκρουση του Παντίλιμον σε σουτ του Γουίλσιρ.

66' ΓΚΟΟΟΛ για τη Σίτι με τον Σίλβα. Μεγάλο ματς στο «Etihad». Ο Ισπανός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και... κεραυνοβόλησε τον Σέζνι.

63' ΓΚΟΟΟΛ για την Άρσεναλ με φοβερό τέρμα του Γουόλκοτ. Ο Άγγλος κάνει εκληκτικό πλασέ από αριστερά της περιοχής και στέλνει τη μπάλα στο αριστερό «Γ» του Παντίλιμον

59' Επαφή της μπάλας με το χέρι του Σαμπαλέτα μέσα στην περιοχή, ο Άτκινσον λέει «παίζετε».

56' Ακόμη μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Ζιρού, ο οποίος δεν βρίσκει στόχο για... λίγο, με το κεφάλι.

53' Προσπάθησε να μειώσει ο Ζιρού αλλά η προβολή του από κοντά πέρασε άουτ.

51' ΓΚΟΟΟΛ για τη Σίτι με τον Φερναντίνιο. Μετά από λάθος της άμυνας της Άρσεναλ, ο Βραζιλιάνος με γλυκό πλασέ έκανε το 3-1.

49' Απίστευτη φάση με τον Κομπανί να... χορεύει 3-4 αμυντικούς, αλλά να μην κάνει καλή σέντρα με το αριστερό. Αποθεώθηκε ο Βέλγος από τον κόσμο.

Ο Χεσούς Νάβας περνάει στη θέση του Αργεντινού.

Διακοπή στο παιχνίδι για τραυματισμό του Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος καθ' όπως φαίνεται θα αποχωρήσει από το ματς.

Κάποια από τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. 2-1 μπροστά η Σίτι με τους Αγουέρο και Νεγρέδο. Είχε ισοφαρίσει ο Γουόλκοτ

Η κυρία Γουόλκοτ, Μελ, είναι έγκυος και το καλοκαίρι θα φέρει στη ζωή το παιδί του Άγγλου εξτρέμ, ο οποίος μετά το γκολ της ισοφάρισης πανηγύρισε α λα... Μπεμπέτο.

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος, τη στιγμή που ο Ντεμικέλις απειλεί με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Αγουέρο.

45' Περιμένουμε τις καθυστερήσεις. Χωρίς φάσεις το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά.

Στο έδαφος ο Κοσιελνί που θα περάσει εκτός με φορίο. Τη θέση του θα πάρει ο Βερμάλεν. Φαίνεται να είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Γάλλου.

39' ΓΚΟΟΟΛ για τη Σίτι με τον Νεγρέδο. Ο Ισπανός μπορεί να έχασε τα... άχαστα σε δύο περιπτώσεις, αλλά στην τρίτη και... φαρμακερή έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους, έπειτα από πανέμορφη συνεργασία των Τουρέ-Σαμπαλέτα.

34' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Σίτι, με τον Νεγρέδο να αστοχεί με πλασέ του σε τετ-α-τετ με τον Σέζνι και να μην μπορεί να δώσει νέο προβάδισμα στην ομάδα του.

31' ΓΚΟΟΛ για την Άρσεναλ με τον Τίο Γουόλκοτ! Ο Τουρέ έχασε τη μπάλα στο κέντρο και οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση. Ο Εζίλ περίμενε την κίνηση του Γουόλκοτ, ο οποίος έκανε πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ντεμικέλις δεν μπόρεσε να απομακρύνει με το κεφάλι, ο Παντίλιμον αιφνιδιάστηκε και έτσι έγινε το 1-1.

30' Η Άρσεναλ είχε μία ευκαιρία να απειλήσει, αλλά το κοντρόλ του Μεσούτ Εζίλ στο ύψος του πέναλτι, μετά από κακή απομάκρυνση του Παντίλιμον, δεν ήταν καλό και η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους.

27' Ο Γιαγιά Τουρέ δεν βρίσκει στόχο σε ξεμαρκάριστο σουτ έξω από την περιοχή, σε μία φάση που οι «πολίτες» έκρυψαν τη μπάλα!

Φωτογραφία από τη φάση του τέρματος που χωρίζει τις δύο ομάδες.

24' Σουτ από τον Νασρί, η μπάλα πέρασε άουτ.

Το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες

Goal güero - Manchester City 1-0 Arsenal - 14... από video4all

21' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Κομπανί έβγαλε στον κενό χώρο τον Νεγρέδο, αλλά εκείνος αστόχησε.

13' ΓΚΟΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι με τον Σέρχιο Αγουέρο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. O Αργεντινός έκανε το 1-0 με υπέροχο γυριστό στο δεύτερο δοκάρι μετά από κεφαλιά πάσα του Ντεμικέλις, και ενώ τον είχαν ξεχάσει οι αμυντικοί της Άρσεναλ.

H κατοχή της μπάλας στο πρώτο 5λεπτο.

11' Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ, με τον Εζίλ να μένει αμαρκάριστος αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση.

6' Ο Νεγρέδο έκανε ωραία κούρσα στην αριστερή πτέρυγα, σέντραρε, αλλά ο Αγουέρο αιφνιδιάστηκε και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

5' Πρώτη τελική προς την εστία, με τον Γιαγιά Τουρέ να πιάνει την κεφαλιά, αλλά τη μπάλα να περνάει πολύ άουτ. Οι γηπεδούχοι έχουν φτάσει στα τρία κερδισμένα κόρνερ, αλλά δεν έχουν καταφέρει να απειλήσουν.

4' Χωρίς φάσεις τα πρώτα λεπτά, με τη Μάντσεστερ Σίτι να κυκλοφορεί τη μπάλα.

1' Σέντρα στην αναμέτρηση, η πρώτη κατοχή για την Άρσεναλ

Με 4-5-1 οι δύο σύλλογοι.

Οι δύο ομάδες περνούν στον αγωνιστικό χώρο.

Επίσης, μπορείτε να... ρίξετε και μία γρήγορη ματιά σε κάποια από τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας εδώ.

Απομένουν δέκα λεπτά για την έναρξη του αγώνα. Θυμηθείτε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων με ένα κλικ εδώ.