Αποστολή εξετελέσθη

Σαν μια αποστολή που έπρεπε να εκτελεστεί με επιτυχία είδαν το παιχνίδι με τις Νήσους Φερόε, οι Ιρλανδοί. Με τον Τζιοβάνι Τραπατόνι να αισθάνεται την πίεση για το θετικό αποτέλεσμα μετά την «εξάρα» από τη Γερμανία, οι ποδοσφαιριστές του, τον βοήθησαν να ηρεμήσει με το 4-1 στο Τορσχάβν!

Η Ιρλανδία έφτασε στους έξι βαθμούς έπειτα από τρία ματς στον 3ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2014, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αλλά η επανάληψη ήταν γεμάτη από γκολ! Οι Γουίλσον και Γουόλτερς στο 46’ και το 53’ βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα, δίνοντας ουσιαστικά προβάδισμα νίκης στην Ιρλανδία από το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Χάνσεν στο 68’ μείωσε, αλλά με το αυτογκόλ του Τζουστίνουσεν και το τέρμα του Ο’Ντι, η ομάδα του Τραπατόνι έφτασε στο τελικό 4-1.