Κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις: Ο Σαλάχ έπιασε κορυφή, η Λίβερπουλ έπεσε απΆ αυτή

Σκόραρε για 6η φορά στο «Ολντ Τράφορντ», έσωσε το βαθμό για τη Λίβερπουλ μειώνοντας τον αντίκτυπο του αποτελέσματος για την ομάδα του, αλλά αυτή την κορυφή ο Σαλάχ δεν τη χάρηκε όπως θα το ήθελε. Εκείνος έπιασε πρώτη θέση, αλλά οι «κόκκινοι» υποχώρησαν απΆ αυτή, ακόμα κι αν υπάρχει ισοβαθμία στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας.

Ο «Φαραώ» θα μπορούσε να έχει σκοράρει από το πρώτο ημίχρονο του Κυριακάτικου ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ». Αν το είχε καταφέρει, είτε εκείνος, είτε οι συμπαίκτες του, ενδεχομένως οι ποδοσφαιριστές του Τεν Χαγκ να είχαν πιο βαρύ ψυχολογικό φορτίο να σηκώσουν και να μην κατάφερναν νΆ αντιδράσουν, όπως το έκαναν στο δεύτερο μέρος του ματς.

Η ιστορία έγραψε τελικό σκορ 2-2, με σκόρερ τον Σαλάχ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 84ο λεπτό. Αυτό το γκολ ήταν το 11ο που πετυχαίνει ο Αιγύπτιος αστέρας απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε επίπεδο πρωταθλήματος και πλέον είναι κορυφαίος! Ξεπέρασε τα 10 τέρματα του ¶λαν Σίρερ απέναντι στους «κόκκινους διαβόλους» και είναι εκείνος που έχει «πληγώσει» περισσότερο από κάθε άλλον στα χρονικά της Πρέμιερ, το κλαμπ του Μάντσεστερ.

Η δική του κορυφή, όμως, δεν συνδυάστηκε με τη διατήρηση και αυτής στη βαθμολογία για τους «κόκκινους», οι οποίοι άφησαν την ¶ρσεναλ στην πρώτη θέση, με τους Λονδρέζους να έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων (+51 έναντι +42).