Το απόλυτο «σοκ», εκτός Ευρώπης η Νιούκαστλ – Εκείνο το πέναλτι στη Γαλλία, έκρινε τελικά μία πρόκριση! (vids)

Έδωσε τα πάντα η Νιούκαστλ. Έκανε πραγματικά ό,τι μπορούσε. Πολλοί θα πουν πως άξιζε κάτι καλύτερο και ενδεχομένως, είναι πράγματι έτσι. Ωστόσο, από τη στιγμή που η ίδια ηττήθηκε από τη Μίλαν (1-2), ανεξαρτήτως αποτελέσματος στη Γερμανία, οι «καρακάξες» μένουν εκτός Ευρώπης και τερματίζουν στην 4η θέση. Κρίμα για την ομάδα του Έντι Χάου, που για 55 λεπτά, προκρινόταν, συνδυαστικά με τα δύο αποτελέσματα που έκαναν την εμφάνισή τους!

Επρόκειτο πραγματικά για ένα επικό ματς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», ανάμεσα στη Μίλαν και τη Νιούκαστλ, με την εν λόγω συνάντηση να είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με κάθε τι που λάμβανε χώρα την ίδια ώρα στη Γερμανία, ανάμεσα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ και την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Νιούκαστλ είχε ξεκάθαρη την κατάσταση στο μυαλό της, αναφορικά με τον τρόπο που θα κατάφερνε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Champions League. Έπρεπε να κερδίσει η ίδια τους Ιταλούς και να μην καταφέρουν οι Γάλλοι να φύγουν με το «διπλό» από τη Γερμανία.

Και η αλήθεια είναι πως το πρώτο ημίχρονο κύλησε ιδανικά για τις «καρακάξες», με την ομάδα του Έντι Χάου να χάνει αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, να πιάνει τρομερό ρυθμό και εν τέλει, να ανοίγει το σκορ στο 33ο λεπτό, χάρη σε απίθανο τελείωμα του Ζοέλιντον.

Η Μίλαν δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει, αλλά όσο κατάφερνε να μείνει εντός της αναμέτρησης, σαφώς και διεκδικούσε τις πιθανότητές της. Εν τέλει, κόντρα στη ροή του ματς, οι Ιταλοί ισοφάρισαν με τη συμπλήρωση μίας ώρας με τον Πούλισικ, με το γκολ του να «σοκάρει» ακόμη περισσότερο το γήπεδο, που είχε ήδη πληροφορηθεί τι συνέβαινε στη Γερμανία.

Η Ντόρτμουντ είχε προηγηθεί, αλλά και ισοφαριστεί άμεσα, με το 1-1 να είναι πλέον το σκορ και στα δύο γήπεδα.

Από εκεί και έπειτα, ξεκίνησε μία απίθανη κυριαρχία για την ομάδα του Έντι Χάου, με τη σπουδαιότερη στιγμή να πραγματοποιείται στο 72ο λεπτό και τον Μενιάν να στερεί από τον Μπρούνο Γκιμαράες ένα δεύτερο προβάδισμα της Νιούκαστλ στο παιχνίδι.

Οι Άγγλοι συνέχισαν να προσπαθούν, το 1-1 στη Γερμανία καλά κρατούσε, από τη στιγμή που το γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ ακυρώθηκε και όλα ήταν ανοιχτά.

Λίγο έλειψε να έχουμε ακόμη ένα «σοκ» στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», με τον Ραφαέλ Λεάο να χάνει μία τεράστια ευκαιρία στο 80ο λεπτό, καθώς ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Είχε προειδοποιήσει η ομάδα του Πιόλι, δεν πήρε το μήνυμα η Νιούκαστλ και στο 86ο λεπτό, ήρθε το απόλυτο «σοκ». Γκολ η Μίλαν με τον Τσουκουέζε, αυτός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού και ο Τομόρι είχε δοκάρι στο τελευταίο λεπτό και κάπως έτσι, η ομάδα του Έντι Χάου είναι εκτός Ευρώπης!