Και όμως, η Γιουνάιτεντ πάρα την ήττα, έβγαλε στο γήπεδο πιο πολλά θετικά από ό,τι στις δύο νίκες της μέχρι τώρα!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  γνώρισε την δεύτερη  ήττα στο πρωτάθλημα, και αυτή στο Βόρειο Λονδίνο, και μεγάλωσε το πολύ κακό ρεκόρ της σε εκτός έδρας αγώνες εναντίον των υπολοίπων μεγάλων συλλόγων. Ωστόσο, έχω την αίσθηση πως υπάρχουν πολύ περισσότερα θετικά στην εμφάνιση της ακόμα και από τα ματς που έκανε νίκες μέχρι τώρα και πάνω σε αυτά πρέπει να «χτίσει» ο Τεν Χαγκ. Γράφει ο Χρήστος Σωτηρακόπουλος.

Πριν το παιχνίδι υπήρχε μία σκέψη και μία συζήτηση που γινόταν στα στούντιο του Sky Sports, αναφορικά με το πώς θα τα έφερναν εις πέρας ο Ντιόγο Νταλότ και ο Άαρον Γουάν-Μπισάκα με τον Μπουκάγιο Σάκα και τον Μαρτινέλι. Και όμως, τα κατάφεραν καλά στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να δώσουν στη Γιουνάιτεντ μια βάση πάνω στην οποία μπορούσε να «μεγαλώσει» στο ματς, και έτσι προηγήθηκε όταν της δόθηκε η ευκαιρία με το σουτ του Ράσφορντ. Ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζει όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι αυτό ακριβώς… Το να μπορεί  να κρατήσει το μυαλό της καθαρό μόλις πάρει ένα προβάδισμα στο παιχνίδι! Στο ματς του «Έμιρεϊτς» δεν τα κατάφερε και ο Έντεγκααρντ έφερε το παιχνίδι στο 1-1 γρήγορα, ωστόσο και πάλι πατούσε αρκετά καλά στο δεύτερο ημίχρονο.

Πόσο διαφορετική σήμερα θα ήταν  η αφήγηση, καθώς η ομάδα του Τεν Χαγκ  φαινόταν πολύ πιο συμπαγής στο δεύτερο ημίχρονο και το γκολ  του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο που δεν μέτρησε για χιλιοστά ως οφσάιντ, θύμισε την ταινία Sliding Doors, αφού όλα άλλαξαν αμέσως μετά!

Η Άρσεναλ αφού γλύτωσε το 2-1 σε βάρος της, προηγήθηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με το  πρώτο γκολ του Ντεκλαν Ράις και μια «καραμπόλα» που ξεγέλασε τον Ονάνα, ενώ πια το 3-1 ήρθε όπως σε όλα τα ματς που μια ομάδα βγαίνει μπροστά και κυνηγά το παιχνίδι στον επιπλέον χρόνο! Αν θυμηθεί πάντως κάποιος την εικόνα που είχε στην πρεμιέρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εναντίον της Γουλβς και τα τεράστια κενά που υπήρχαν στην μεσαία της γραμμή και ταυτόχρονα  το πόσο εύκολα δέχτηκε τα δύο γκολ στο ξεκίνημα του ματς απέναντι στην Νότιγχαμ Φόρεστ μέσα στο
«Ολντ Τράφορντ», θα καταλήξει στο αβίαστο  συμπέρασμα πως η εικόνα σε ένα τέτοιο παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων όπως ήταν αυτό με την Άρσεναλ, ήταν πολύ καλύτερη!

Ναι, το πιο πιθανό είναι αυτό που ανέφερε και ο Γκάρι Νέβιλ, πως για ακόμα μία σεζόν  μετά την αποχώρηση του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον το 2013,  η Γιουνάιτεντ δεν είναι σε θέση να διεκδικήσει τον τίτλο! Ξέροντας όμως το πόσο δύσκολο έχει γίνει το να διεκδικήσεις το πρωτάθλημα και το πόσο ψηλά έχει μπει ο πήχης από την Μάντσεστερ Σίτι, αφού ακόμα και με 85 βαθμούς σχεδόν βέβαιο είναι πως δεν πας πάνω από τη  δεύτερη θέση, η ρεαλιστική προσέγγιση και πριν αρχίσει η σεζόν, παραμένει η τετράδα.

Το θετικό από το απόγευμα στο Λονδίνο είναι πως βλέποντας το ματς πολύ προσεκτικά υπήρχαν περισσότερα πράγματα για να ενθαρρύνουν τους φίλους της Γιουνάιτεντ παρά  την ήττα, από ό,τι στις δύο νίκες που έχει κάνει στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής!

Σίγουρα θα βοηθήσουν οι προσθήκες των Άμραμπατ και Ρεγκιλόν που έγιναν στο τέλος του μεταγραφικού  παζαριού, ενώ είναι πολύ νωρίς για να κριθεί ο Χόιλουντ. Όπως επίσης ο Τεν Χαγκ πρέπει να αποφασίσει το θα κάνει με τον μετριότατο Άντονι και πώς θα ξεκαθαρίσει η περίπτωση Σάντσο, γιατί η δημόσια διαμάχη δεν βοηθάει καμία πλευρά!