Λίβερπουλ, κάπου το έχουμε… ξαναδεί: Από 3-0… 3-3 στο «Άνφιλντ», αλλά εκεί εμφανίστηκε ο Ρόμπι Φάουλερ! (vids)

Μπορεί η επικράτηση της Λίβερπουλ επί της Τότεναμ στο «Άνφιλντ» στην 33η αγωνιστική της Premier League να μην λησμονηθεί ποτέ, όμως η αλήθεια είναι πως έχει ξανασυμβεί. Πριν από 26 χρόνια, ξανά στο ίδιο γήπεδο, και πάλι για το πρωτάθλημα, απέναντι στη Νιούκαστλ, με πρωταγωνιστή εκείνης της αναμέτρησης τον Ρόμπι Φάουλερ.

Η αλήθεια είναι πως πρόκειται για κάτι πραγματικά αδιανότητο, όλο αυτό που παρακολουθήσαμε στο «Άνφιλντ», ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Τότεναμ. Με το σκορ στο 3-0 άπαντες θεωρούσαν πως το παιχνίδι έχει ολοκληρωθεί, πόσο μάλλον από την στιγμή που το ρολόι έδειχνε… ένα τέταρτο.

Το πρόβλημα είναι όμως πως σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται και οι ποδοσφαιριστές των «κόκκινων», οι οποίοι χαλάρωσαν χαρακτηριστικά, με συνέπεια να βάλουν τους Λονδρέζους στο ματς.

Το 3-0 έγινε 3-3 στην… προ τελεταία στιγμή της αναμέτρησης, για να έρθει ο Ντιόγο Ζότα και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, με το δικό του γκολ νίκης και αυτό του Ριτσάρλισον, να απέχουν μόλις 99 δευτερόλεπτα.

Δεν πρόκειται για κάτι λογικό, αλλά η φετινή εικόνα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ δεδομένα δεν συνάδει με τη λογική. Δεν προσπαθούμε λοιπόν να εκλογικεύσουμε όσα παρακολουθήσαμε, αλλά γυρνάμε τον χρόνο στο μακρινό 1997.

Καλά καταλάβατε, 26 χρόνια πίσω, όταν στην προ τελευταία αγωνιστική εκείνης της σεζόν, η Λίβερπουλ είχε πράξει για πρώτη φορά όσα ειδαμε πριν από μερικές ώρες στο «Άνφιλντ». Επικρατούσε με 3-0 της Νιούκαστλ εντός έδρας, με τον ΜακΜάναμαν, τον Μπέργκερ και τον Ρόμπι Φάουλερ να διαμορφώνουν το σκορ μέχρι και το 41ο λεπτό.

Στην επανάληψη όμως επήλθε η κατάρρευση. Οι «καρακάξες» ισοφάρισαν με τον Ασπρίγια και τον Μπάρτον σε διάστημα 60 δευτερολέπτων και το 3-3 του 88ου λεπτού, είχε «σοκάρει» τους πάντες.

Και τότε όμως, όπως και… χθες, οι γηπεδούχοι βρήκαν την λύση. Ο Ρόμπι Φάουλερ σκόραρε με κεφαλιά το 15ο γκολ του στην σεζόν και το τελικό 4-3 έφερε τη Λίβερπουλ στην 4η θέση, στην οποία τερμάτισε κιόλας, σε ισοβαθμία με την Άρσεναλ και την αντίπαλό της.

Κάπου το είχαμε ξαναδεί λοιπόν, ξανά με την ίδια κατάληξη. Μία αυτοχειρία της Λίβερπουλ με αίσιο τέλος, σε δύο αναμετρήσεις που δεδομένα δεν θα λησμονηθούν ποτέ.