Στην περίπτωση του Πεπ, δεν υπάρχει μόνο μαύρο και άσπρο, αλλά και ένα… γκρι!

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Αυτό ισχύει στην περίπτωση του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος είδε τη Μάντσεστερ Σίτι να παθαίνει ένα πρωτοφανές μπλακ άουτ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και να δίνει την δυνατότητα στην Ρεάλ Μαδρίτης να πιστέψει πως μπορεί να την περάσει. Η αλήθεια είναι πως οι «πολίτες» δεν είχαν ξαναβρεθεί σε τέτοια κατάσταση. Οι ομάδες του Γκουαρδιόλα όμως είχαν… Γράφει ο Χρήστος Σωτηρακόπουλος.

Απίστευτα πράγματα έλαβαν χώρα χθες βράδυ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Πράγματα που πιθανότατα δεν μπορούν να εξηγηθούν με βάση την λογική. Πώς μπορεί άλλωστε να ερμηνεύσει κανείς το μπλακ άουτ που βίωσε η Μάντσεστερ Σίτι από το 89ο λεπτό και έπειτα, με το σκορ στο 1-0. Πώς πήγε το ματς στην παράταση και τι έκαναν οι «πολίτες» για να αποτρέψουν το μομέντουμ της Ρεάλ Μαδρίτης;

Η απάντηση είναι απολύτως τίποτα. Με το ματς στο 1-0, ο Γκρίλις των 100 εκατομμυρίων αστοχεί από πλεονεκτική θέση σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις και η Ρεάλ ξεκινά να πιστεύει πως τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Κάνει το 1-0 ο Ροντρίγκο και 60 δευτερόλεπτα μετά γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Champions League που σκοράρει δύο φορές μετά το 90’ σε ματς νοκ άουτ. Αντιστοίχως, ο Πεπ Γκουαρδιόλα βλέπει για πρώτη φορά τη Μάντσεστερ Σίτι να δέχεται με τέτοιο τρόπο δύο γκολ, όσο είναι ο προπονητής της, σε τέτοιου είδους χρονικό σημείο.

Όλοι κολλάνε, ο ίδιος μπλοκάρει, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είναι κάτι που βιώνει για πρώτη φορά. Δεν είναι η πρώτη φορά που μία ομάδα του παίζει μόνο με τον τρόπο που έχει μάθει, είτε της πάει το ματς, είτε όχι. Δεν σταματά τον ρυθμό, δεν κάνει φάουλ, δεν κάνει τις απαιτούμενες καθυστερήσεις, αλλά αντιθέτως προσπαθεί να επιτεθεί. Απέναντι στην Ρεάλ που μόλις ισοφάρισε, στο «Μπερναμπέου», μετά το 90’.

Εντελώς ανούσιο… Αυτό που απέδειξε ο Πεπ Γκουαρδιόλα στην Ισπανία είναι πως δεν έχει μάθει από τα λάθη του παρελθόντος, καθώς οι 8 από τους 11 αποκλεισμούς που έχει βιώσει, έχουν έρθει με πολλά γκολ σε συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο.

Είτε μιλάμε για τη Μονακό ως αντίπαλο, όπου δέχθηκε δύο σε οκτώ λεπτά, είτε για την Λίβερπουλ, με τρία γκολ σε 19 λεπτά στο «Άνφιλντ», είτε για την Τότεναμ, με δύο γκολ σε τρία, είτε την Λυών με δύο σε 8 λεπτά, είτε την Ρεάλ Μαδρίτης. Όλα αυτά με την επί τρεις φορές πρωταθλήτρια Αγγλίας σε τέσσερα χρόνια.

Όλες τους χρειάζονταν γκολ, όλες βρήκαν ένα και από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε plan b και δεν γνώριζε πώς να τραβήξει το χειρόφρενο.

Παρόλα αυτά, υπεύθυνος δεν είναι μόνο ο Πεπ. Δεν υπάρχει μόνο το μαύρο και το άσπρο αλλά υπάρχει και το γκρι. Ναι, φταίει ο Καταλανός, αλλά δεν φταίει μόνο αυτός. Είχε έμπειρους ποδοσφαιριστές μέσα στο γήπεδο, παίκτες που είχαν την δυνατότητα να ελέγξουν την κατάσταση, αλλά τα έκαναν θάλασσα.

Ο Γκρίλις, ο Φερναντίνιο, ο Ντίας και ο Λαπόρτ, είναι ποδοσφαιριστές που έχουν την δυνατότητα να συγκρατήσουν ένα ματς, προτού αυτό ξεφύγει. Και δεν το έκαναν. Ίσως δεν έχουν μάθει να προσαρμόζονται σε αυτές τις καταστάσεις ή ίσως ένιωθαν καλύτερα, αν περνούσαν με ένα συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού.

Αυτό δεν συνέβη και φταίει ολόκληρος ο οργανισμός. Ολόκληρη η Μάντσεστερ Σίτι! Υπάρχει και το γκρι!