Ανζί-Νιούκαστλ 0-0 (Τελικό)

Ισόπαλες με 0-0 έμειναν Ανζί και Νιόυκαστλ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των αγώνων στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στην Αγγλία.

90+3' Λήξη αγώνα

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

87' Ευκαιρία για τη Ανζί. Αδύναμο πάντως το σουτ του Ετό, εύκολα μπλοκάρει ο Τέιλορ

84' Αλλαγή και για την Ανζί. Ο Καρσελά στη θέση του Σατόφ

84' Αλλαγή για τη Νιούκαστλ. Ο Τιοτέ περνά στη θέση του Καμπάιγ

80' Δέκα λεπτά ακόμα στο ματς

78' Εκτέλεση φάουλ του Ετό, η μπάλα περνά άουτ

75' Αλλαγή για τη Νιούκαστλ. Ο Τέιλορ στη θέση του Ανίτα

73’ Δεν βρίσκει στόχο ο Ανίτα, παραμένει το 0-0

70’ Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης

64’ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους με τον Αμεόμπι να αντικαθιστά τον Μπεν Αρφά.

63’ Πρώτη καλή στιγμή για τη Νιούκαστλ στο παιχνίδι. Ο Μπεν Αρφά δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον Γκαμπούλοφ

61' Ευκαιρία για την Ανζί! Ο Ετό σουτάρει δυνατά, με τον Έλιοτ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Σατόφ περνά άουτ

57' Η Ανζί έχει πάρει αρκετά μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά

52' Κόρνερ για την Ανζί, περνά και αυτό ανεκμετάλλευτο...

50’ Συμπληρώθηκαν τα πρώτα πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς κάτι σημαντικό

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου. 0-0 το σκορ σε ένα κακό παιχνίδι.

43' Φάουλ σε καλό σημείο αριστερά της περιοχής για τη Νιούκαστλ. Απομακρύνθηκε η μπάλα.

40' Πρώτη τελική στο παιχνίδι, με τον Ετό να σουτάρει από καλό σημείο έξω από την περιοχή, και τον Έλιοτ να αποκρούει σε κόρνερ. Τίποτα ουσιαστικό μετά την εκτέλεση.

34' Φάουλ σε καλό σημείο δεξιά της περιοχής για την Ανζί, οι αμυνόμενοι των Άγγλων έδιωξαν. Κίτρινη κάρτα στον Αϊνταρά

30’ Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο στο παιχνίδι

28’ Πρώτο κόρνερ για τη Νιούκαστλ στο ματς. Εκτελείτε με πάσα, η μπάλα χάνεται και στην αντεπίθεση ο Ετό διαμαρτύρεται για χέρι του Αϊνταρά.  Ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Παραμένει το 0-0

*Ο υψηλόσωμος φορ περνά στην κορυφή της επίθεσης των Ρώσων, με τον Ετό να κινείται πλέον λίγο πιο πίσω

23’ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανζί. Ο Γουίλιαν δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά και δίνει τη θέση του στον Λασινά Τραορέ

19’ Κόρνερ για την Ανζί, κανένα πρόβλημα για την άμυνα της Νιούκαστλ που απομακρύνει εύκολα

18’ Ο Γουίλιαν της Ανζί πιάνει το αριστερό του πόδι, δείχνοντας να έχει κάποιο πρόβλημα

14’ Πρώτη καλή επίθεση για την Ανζί από τα αριστερά, διώχνει η άμυνα της Νιούκαστλ χωρίς προβλήματα

*Πέντε βαθμοί κάτω από το μηδέν η θερμοκρασία στη Μόσχα

10’ Οι γηπεδούχοι έχουν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν τον Έλιοτ

7’ Πρώτη επίσκεψη της Ανζί στα καρέ της Νιούκαστλ, με την εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν να περνά ανεκμετάλλευτη

3’ Χωρίς κάτι σημαντικό τα πρώτα λεπτά στο ματς. Οι παίκτες της Νιούκαστλ έχουν την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους

1' Πρώτη σέντρα στο ματς!

*Μετά από σχεδόν τρεις μήνες ο Χατέμ Μπεν Αρφά επιστρέφει τόσο στην αποστολή, όσο και το αρχικό σχήμα της Νιούκαστλ

*Με τον Παπίς Σισέ να μένει εκτός αποστολής, ο Άλαν Πάρντιου αποφάσισε να παρατάξει τις «καρακάξες» χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ανζί: Γκαμπούλοφ, Εσένκο, Ζοάο Κάρλος, Εβέρτον, Ζιρκόφ, Ντιαρά, Ζουσιλέι, Αχμέντοφ, Γουίλιαν, Σατόφ, Ετό

Νιούκαστλ: Έλιοτ, Σίμπσον, Εμπιβά, Περτς, Αϊνταρά, Ανίτα, Καμπάιγ, Μαρβό, Σισοκό, Ομπερτάν, Μπεν Αρφά

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Πομαζάν, Ταρκιμπέκοφ, Λογκάσοφ, Γκαντζιμπέκοφ, Γκονζάλεζ, Τραορέ, Σμόλοφ

Ο Άλαν Πάρντιου θα έχει δίπλα του στον πάγκο των φιλοξενούμενων τους Άλνγουϊκ, Σαντόν, Σ.Τέιλορ, Μπιγκιριμάνα, Τιοτέ, Σόλα Αμεόμπι, Κάμπελ