Ήττα… όνειρο!

Μόνο σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις η ήττα είναι... σκέτη γλύκα! Η Χάντερσφιλντ ηττήθηκε 2-1 από την ΜΚ Ντονς στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι-οφ ανόδου της LeagueOne, αλλά προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του μίνι – πρωταθλήματος με γενικό σκορ 3-2! Κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ θα διεκδικήσει την παρουσία της στην Τσάμπιονσιπ την επόμενη σεζόν!

Η φιναλίστ προηγήθηκε με το γκολ του Ρόουντς στο 18’ και ουσιαστικά κάπου εκεί αισθάνθηκε ασφάλεια με αποτέλεσμα να μην κυνηγήσει τίποτα περισσότερο. Από τη στιγμή, όμως, που η ΜΚ Ντονς ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου με το γκολ του Πάουελ, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα 45 εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης.

Όσο κι αν το πάλεψε όμως, η λύση ήρθε αργά με την είσοδο του Άλαν Σμιθ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο 31χρονος φορ σκόραρε στην εκπνοή, όμως δεν ήταν αρκετό αφού ναι μεν έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 2-1, αλλά το γενικό 3-2 έδωσε την πρόκριση στον τελικό των πλέι-οφ στη Χάντερσφιλντ.