«Πέναλτι, χατ-τρικ ο Σάμπιτζερ, αλλά… περιμένετε»: Η πιο αδιανόητη απόφαση που έχουμε δει στην εποχή του VAR! (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κερδίζει πέναλτι, ο Μαρσέλ Σάμπιτζερ το μετουσιώνει σε γκολ και κάνει χατ-τρικ. Δευτερόλεπτα μετά, το γκολ δεν μετράει. Αδιανόητη απόφαση στην Bundesliga!

Δεν έχει συμβεί ποτέ ξανά. Αλλά για όλα υπάρχει πρώτη φορά. Συνεπώς, είδαμε κάτι που δεν είχαμε παρακολουθήσει στην εποχή του VAR!

Μεταφερόμαστε στη Γερμανία και στην 29η αγωνιστική της Bundesliga, με την Γκλάντμπαχ να υποδέχεται την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί προηγούνται με 2-0 στο 28ο λεπτό και ο Μαρσέλ Σάμπιτζερ έχει σκοράρει δις. Μία από το σημείο του πέναλτι και μία μετά από ασίστ του Σλότενμπεργκ.

Όλα βαίνουν ιδανικά για τους «κίτρινους», αλλά η Γκλάντμπαχ μπαίνει ξανά στο ματς. Μειώνει με τον Βόμπερ και οδηγούμαστε στην ανάπαυλα με το 2-1 υπέρ της Μπορούσια. Επανερχόμαστε στην επανάληψη, για να συμβεί το πιο… απίθανο σκηνικό που θα μπορούσατε να σκεφτείτε.

Ο διαιτητής δίνει πέναλτι και πάλι για τους φιλοξενούμενους και ο Σάμπιτζερ αναλαμβάνει και αυτή την εκτέλεση. Το κάνει, σκοράρει, πανηγυρίζει και ο διαιτητής τον σταματά. Για ποιον λόγο; Διότι η φάση δεν είχε εξεταστεί ποτέ από τον VAR!

Η τεχνολογία μπαίνει στη συζήτηση και ακυρώνει την απόφαση του διαιτητή. Δεν υπάρχει πέναλτι. Συνεπώς, δεν υπάρχει και γκολ! Απίθανο…