Αυτή η Άρσεναλ «οπλίζει», σκοράρει, προκαλεί εφιάλτες και παραμονεύει για την κορυφή!

Τι πάει να πει έπαιζε με την ουραγό και... αβοήθητη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ; Η Άρσεναλ δεν έδειξε κανένα έλεος. Σκόραρε όσες περισσότερες φορές μπορούσε, έφτασε στο τελικό 6-0 στο «Bramall Lane» με πέντε τέρματα από το πρώτο μέρος και συνέχισε τις εκπληκτικές επιθετικές της επιδόσεις, παραμένοντας στο -2 από την κορυφή!

Στην Άρσεναλ κάποια στιγμή άρχισαν να μην πιστεύουν πόσο εύκολα ήταν τα πράγματα για εκείνους στο Bramall Lane, το βράδυ της Δευτέρας.

Το αποδεικνύει, αυτό, ο τρόπος που πανηγύρισαν το 5ο γκολ από τον Ντέκλαν Ράις στο 39ο λεπτό. Θα μπορούσαν απλά να πάνε κοντά του και να τον συγχαρούν για το επίτευγμά του, ωστόσο, το διασκέδασαν και με το παραπάνω!

Η ομάδα του Αρτέτα έκανε ένα μεγαλοπρεπές πάρτι στο Σέφιλντ, τόσο που ανάγκασε τους οπαδούς της τοπικής Γιουνάιτεντ ν' αποχωρούν από το 15ο λεπτό, όταν πια το σκορ είχε φτάσει ήδη στο 3-0!

Η απόφαση του Γουάιλντερ να τοποθετήσει από αριστερά τον Άστον Τράστι πάνω στον Μπουκάγιο Σάκα γύρισε... μπούμερανγκ, αφού, ο επιθετικός της Άρσεναλ έκανε ό,τι ήθελε από τη δική του δεξιά πλευρά. Μόλις στο 3ο λεπτό είχε δοκάρι και στην επαναφορά η προσπάθεια του Μαρτινέλι σταμάτησε πάνω στη γραμμή.

Η «βροχή» των γκολ ξεκίνησε στο 5ο λεπτό με τον Έντεγκααρντ να σκοράρει με μονοκόματο τελείωμα από γύρισμα του Ράις για το 1-0. Στο 13' ο Σάκα πάτησε περιοχή, έκανε το χαμηλό γύρισμα και ο Μπογκλ άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ, στο 15' ο Μαρτινέλι από αριστερά βρήκε τους χώρους που ήθελε και ολοκλήρωσε μόνος του την προσπάθεια για το 3-0.

Ήταν λογικό ν' αρχίσει πλέον η αναζήτηση των ρεκόρ, αφού η Άρσεναλ δεν έδεινε διατεθειμένη να σταματήσει. Στο 25' ο Κάι Χάβερτς με χαρακτηριστική άνεση σε αντεπίθεση για τους «κανονιέρηδες» έκανε το 4-0 και ο Ντέκλαν Ράις στο 39' από γύρισμα του Σάκα από δεξιά έγραψε το 5-0. Οι Λονδρέζοι έγιναν μόλις η δεύτερη ομάδα που σκοράρει τουλάχιστον 5 τέρματα σε τρία διαδοχικά εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος μετά την Μπέρνλι που τον Σεπτέμβρη του 1961 είχε φτάσει στο 6-2 στο Μπέρμιγχαμ, στο ίδιο σκορ στο Λέστερ και στο 5-3 στο γήπεδο της Φούλαμ.

Την ίδια στιγμή η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου που δέχεται 5 τέρματα σε 4 διαδοχικά παιχνίδια εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις!

Ο Αρτέτα επέλεξε να προστατεύσει τον Σάκα για το δεύτερο μέρος, έβαλε τον Φάμπιο Βιέιρα στη θέση του, αλλά η Άρσεναλ συνέχισε να πατάει γερά στο γήπεδο και να ψάχνει κι άλλα γκολ. Μπορεί στιγμιαία η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ να επέλεξε να δείξει ότι ξεχνά το σκορ και παίζει για την τιμή της φανέλας της, ωστόσο, ήταν αδύνατο και μάταιο.

Οι «κανονιέρηδες» στο 58' ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 6-0 με δυνατό σουτ του Μπεν Γουάιτ από ασίστ του Ντέκλαν Ράις που για πρώτη φορά στην Πρέμιερ Λιγκ έφτασε σε συμμετοχή σε 10 τέρματα με 5 γκολ και 5 ασίστ στο λογαριασμό του.

Κάπου εκεί σταμάτησαν οι φιλοξενούμενοι και μια από τις πιο όμορφες εικόνες της βραδιάς ήταν οι ιαχές «Γιουνάιτεντ» από τους πιστούς φίλους του κλαμπ του Σέφιλντ που παρέμειναν στις θέσεις τους, με τους ταξιδιώτες οπαδούς της Άρσεναλ να τους χειροκροτούν.