«Μέχρι τέλους, για το Champions League»: Τεράστιο «διπλό» της Γιουνάιτεντ, ήρωας ξανά ο ΜακΤόμινεϊ! (vids)

Πολύ μεγάλη νίκη. Τεράστιο «διπλό» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Βίλα Παρκ». Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, στους έξι βαθμούς η απόσταση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την… τέταρτη Τότεναμ, που «βλέπει» Champions League. Ήρωας ξανά ο Σκωτσέζος, τέταρτη συνεχόμενη νίκη των «κόκκινων διαβόλων» σε όλες τις διοργανώσεις!

Γνωρίζαμε και πριν από την έναρξη της αναμέτρησης πως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει μία ευκαιρία μπροστά της. Αντιμετωπίζει την Άστον Βίλα, που βρισκόταν στην 5η θέση της Premier League και θα μπορούσε με νίκη απέναντί της, να ρίξει τη διαφορά στους πέντε βαθμούς.

Προφανώς και υπό αυτή τη συνθήκη, όλα μετά θα ήταν ανοιχτά. Και πράγματι, ο σκοπός της έγινε πραγματικότητα, με τον Σκοτ ΜακΤόμινεϊ να τη «λυτρώνει».

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Διότι η Άστον Βίλα, αν εξαιρέσουμε το πρώτο 20άλεπτο του παιχνιδιού, ήταν σαφώς ανώτερη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό, από το τέταρτο κόρνερ της ομάδας του Έρικ Τεν Χαγκ στο παιχνίδι. Το εκτέλεσε ο Μπρούνο Φερνάντες, πήρε την κεφαλιά ο Μαγκουάιρ, σκόραρε για 6η φορά στα τελευταία επτά παιχνίδια ο Ράσμους Χόιλουντ.

Από εκεί και πέρα όμως, οι παίκτες των φιλοξενούμενων αποφάσισαν να μείνουν πίσω από την μπάλα. Δεν το πλήρωσαν στο 24’, με τον Αντρέ Ονάνα να πραγματοποιεί μία απίθανη επέμβαση σε προσπάθεια του ΜακΓκίν.

Ακολούθησε μία ακόμη, στον Όλι Γουότκινς, στο πρώτο ημίχρονο, για να… τριτώσει το καλό με την έναρξη του δευτέρου μέρους και την προβολή του Άγγλου φορ, που σταμάτησε στο γόνατό του.

Δεν θα ήταν εφικτό όμως, ο Καμερουνέζος γκολκίπερ να «βγάζει» τα πάντα. Και αυτό αποδείχθηκε στο 67ο λεπτό, με τον Ντάγκλας Λουίς να ισοφαρίζει από κοντά, σε φάση που επίσης ξεκίνησε από κόρνερ. Επικός ο πανηγυρισμός του μέσου της Βίλα, λίγο έλειψε να φέρει και την ολική ανατροπή, 10 λεπτά μετά, αλλά τον σταμάτησε ο Ονάνα.

Και ενώ όλα έδειχναν πως οδεύουμε για… ισοπαλία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε ξανά τον ήρωά της. Είναι ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ. Πήρε μία τρομερή κεφαλιά στο 85ο λεπτό, έκανε το 2-1 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στους 41 πλέον η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, υποχώρησε στην 5η θέση η Άστον Βίλα!