Δύο γκολ, δύο VAR, μέτρησαν και… 2-2: Τι συνέβη σε 8 λεπτά στο Σέφιλντ – Μπράιτον; (vids)

Φοβερή εξέλιξη στην αναμέτρηση της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με την Μπράιτον, 2-2 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Όλα έγιναν σε οκτώ λεπτά, έντονα παράπονα των «γλάρων» από τον VAR.

Και ενώ όλα έδειχναν πως η Μπράιτον οδεύει σε μία πολύ απλή και εύκολη επικράτηση στο «Μπράμαλ Λέιν» απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, άρχισε το FA Cup να… χαμογελά. Διότι ποτέ και τίποτα είναι απλό στον εν λόγω θεσμό.

Μέχρι και το 44ο λεπτό, οι «γλάροι» επικρατούσαν με 2-0, χάρη στα γκολ των Μπουανανότε και Ζοάο Πέδρο. Ο πρώτος σκόραρε από μακριά, ο δεύτερος με εκτέλεση πέναλτι και το «διπλό» φάνταζε απλή υπόθεση.

Σύντομα όμως, όλα διαφοροποιήθηκαν. Αρχικά, ο Χάμερ σκόραρε για να μειώσει ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση των 45’. Η φάση ήταν… δύσκολη, η Μπράιτον ζήτησε οφσάιντ, αυτό δεν δόθηκε, αλλά η εξέταση κράτησε οκτώ λεπτά.

Άμεση συνέπεια; Να οδηγηθούμε σε οκτώ λεπτά καθυστερήσεων και το 2-2 να κάνει την εμφάνισή του. Ο Όσουλα ισοφάρισε, έπειτα από ασίστ του Μπογκλ, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Και πάλι τσεκ, και πάλι γκολ, «τρελή» εξέλιξη, όλα στην ισορροπία!