Είναι αλήθεια, συνέβη: Ποια ήταν η τελευταία ενδεκάδα της Μπάγερν Μονάχου που έχασε από την Βέρντερ; (vid)

Πέρασαν 16 χρόνια από την τελευταία φορά. Είναι αδιανόητο. Τόσο καιρό είχε να κερδίσει η Βέρντερ την Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας. Και τα κατάφερε, εν έτει 2024, με 1-0, χάρη στο γκολ του Βάιζερ. Ποια όμως ήταν η ενδεκάδα της κάθε ομάδας, την προηγούμενη φορά που το εν λόγω «ζευγάρι» ανέδειξε νικήτρια τη φιλοξενούμενη στο «Allianz»; Ταξιδέψτε μαζί μας…

Η Μπάγερν Μονάχου φιλοξένησε τη Βέρντερ Βρέμης για την 18η αγωνιστική της Bundesliga. Οι Βαυαροί είδαν τη Μπάγερ Λεβερκούζεν να πετυχαίνει μία επική ανατροπή στις καθυστερήσεις κόντρα στη Λειψία και χρειάζονταν διακαώς τη νίκη.

Η Μπάγερν άρχισε να ανεβάζει στροφές μετά το 20ο λεπτό, απειλώντας με σουτ του Σανέ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Λίγα λεπτά αργότερα, η Λειψία σκόραρε από αντεπίθεση, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά την προτροπή του VAR, λόγω φάουλ στην αρχή της φάσης υπέρ των γηπεδούχων.

Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τη Μπάγερν να είναι σαφώς ανώτερη, αλλά χωρίς να καταφέρει να μετουσιώσει αυτή την υπεροχή σε γκολ.

Στην επανάληψη, η Βέρντερ Βρέμης την «σόκαρε» και πήρε το προβάδισμα, χάρη στο όμορφο γκολ του Βάιζερ στο 59ο λεπτό.

Αντιλαμβάνεστε τι ακολούθησε από εκεί και έπειτα. Ατελείωτη πίεση από πλευράς γηπεδούχων, αλλά με κάποιον τρόπο, η Βέρντερ άντεξε. Και κάπως έτσι, το πρώτο της «διπλό» σε αυτό το γήπεδο μετά από 16 ολόκληρα χρόνια, είναι γεγονός.

Τότε, είχε επιβληθεί με 5-2, για την 5η αγωνιστική της Bundesliga, με τον Μεσούτ Εζίλ να έχει μάλιστα βρει δίχτυα. Πώς ήταν όμως τότε το αγωνιστικό προφίλ των δύο ομάδων, με προπονητές τον Γιούργκεν Κλίνσμααν και τον Τόμας Σάαφ;

Δείτε τις δύο ενδεκάδες και θα… καταλάβετε:

Μπάγερν Μονάχου: Ρένσινγκ, Βαν Μπόιτεν, Ντεμικέλις, Λούσιο, Λελ, Λαμ, Σβάινσταϊγκερ, Φαν Μπόμελ, Ζε Ρομπέρτο, Ποντόλσκι, Λούκα Τόνι

Βέρντερ Βρέμης: Βίζε, Προντλ, Μπόενις, Νάλντο, Μέρτεσακερ, Μπάουμαν, Βράνιες, Εζίλ, Ντιέγκο, Ρόζενμπεργκ, Πιζάρο