Πρωτοχρονιά με… National League: «Τρελό» ματς στην 5η κατηγορία, οκτώ γκολ, χατ-τρικ και ανατροπή!

Εκπληκτικά πράγματα στη National League, φοβερό παιχνίδι ανάμεσα σε Ίστλι και Ντάγκεναμ, 4-4 το τελικό σκορ. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο σέντερ φορ των γηπεδούχων, ΜακΚάλουμ, που σημείωσε χατ-τρικ, μία «ανάσα» από το «τρίποντο» έφτασαν, αλλά ισοφαρίστηκαν 10 λεπτά πριν το φινάλε!

Μπορεί η National League να μην είναι μία κατηγορία που προβάλλεται ιδιαίτερα στα ελληνικά μέσα, αλλά και στην Αγγλία γενικώς, καθώς η Ρέξαμ και η Νοτς Κάουντι δεν αγωνίζονται πλέον εκεί, όμως αυτό δεν σημαίνει πως έχει χάσει πλήρως το ενδιαφέρον της.

Μία ματιά άλλωστε, σε αυτό που συνέβη στην Πρωτοχρονια, στην 27η αγωνιστική της κατηγορίας, αποδεικνύει τον λόγο, με την συνάντηση της Ίστλι με την Ντάγκεναμ, να είναι και η παραγωγικότερη που έλαβε χώρα στα αγγλικά γήπεδα, την 1η ημέρα του 2024.

Ένα επικό 4-4, το πρώτο στην ιστορία τους, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον 30άχρονο, Πολ ΜακΚάλουμ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά ο επιθετικός τους ισοφάρισε πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με δύο γκολ σε διάστημα 10 λεπτών.

Ακολούθησε η ολική ανατροπή για την Ίστλι, με τον Χάρις, αλλά επτά λεπτά μετά, στο 56΄, οι «ντάγκερς» ισοφάρισαν με τον Ρις, που σκόραρε για δεύτερη φορά. Εκεί εμφανίστηκε και πάλι ο ΜακΚάλουμ, ο οποίος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό, για να δώσει τη νίκη στην Ίστλι.

Ο Εφιόνγκ διαμόρφωσε το τελικό 4-4 στο 80΄, στο καλύτερο ματς που παρακολουθήσαμε σήμερα από το «Νησί»!