Αγχώθηκε, «ζορίστηκε», αλλά πανηγύρισε ξανά η Σίτι απέναντι στη Λούτον που… ματώνει! (vids)

Έλειπε ο Χάαλαντ, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αγχώθηκε ξανά και η ιδέα του να μείνει για πέμπτο διαδοχικό ματς δίχως νίκη, την «ζόρισε» πολύ. Και όμως, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να επικρατήσει με 2-1 της Λούτον. «Μάτωσαν» ξανά οι γηπεδούχοι, που πάλεψαν κάθε φάση, γκολ νίκης από τον Τζακ Γκρίλις για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα!

Έκανε το καλύτερο δυνατό που θα μπορούσε η Λούτον, «μάτωσε» για ακόμη μία φορά, όπως έκανε και με την Άρσεναλ, πάλεψε πάρα πολύ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, προηγήθηκε, αλλά ούτε έτσι κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς στο «σπίτι» της.

Θα ήταν απίθανο για 5η διαδοχική αγωνιστική οι «πολίτες» να μείνουν δίχως τρίποντο, πράγμα που δεν είχε πράξει ποτέ στο παρελθόν ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, και κατάφεραν να ανατρέψουν μία δύσκολη για αυτούς κατάσταση.

Είχαν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ο Φόντεν απείλησε στο 2ο λεπτό, ο Ρόδρι στο 19’ και ο Άγγλος επιθετικός ξανά στο 25΄, αλλά ο Καμίνσκι έμοιαζε εξαρχής πως βρίσκεται σε καλή ημέρα.

Ανταπεξήλθε σε όλες τις περιπτώσεις και το απόλυτο «σοκ» για τη Σίτι, έλαβε χώρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Αντεμπάγιο πήδηξε πολύ ψηλότερα του Ντίας και έδωσε προβάδισμα στους «νεοφώτιστους».

Η Λούτον άρχισε να το πιστεύει, στάθηκε τυχερή που η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, στο 58ο λεπτό από τον Ντίας, αλλά από εκεί και πέρα, δύο στιγμές ήταν αρκετές για να γυρίσει «τούμπα» πλήρως η κατάσταση.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα με πανέξυπνο σουτ έκανε το 1-1 στο 64’, για να έρθει ο Γκρίλις τέσσερα λεπτά μετά, και να κάνει το 2-1, διαμορφώνοντας επί της ουσίας, το τελικό αποτέλεσμα.

Παλεύει αλλά δεν… ανταμείβεται προς το παρόν η Λούτον, που μένει στη «ζώνη» του υποβιβασμού, ανέβηκε στο -4 από την πρώτη Λίβερπουλ, η Μάντσεστερ Σίτι, και στο -3 από την Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα.