Μπράιτον, το έχεις… πάθει ξανά: Πριν από την Άστον Βίλα, της το έχει κάνει και η Κρίσταλ Πάλας! (vid)

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο έχει ξεκινήσει την αναμέτρηση απέναντι στην Άστον Βίλα η Μπράιτον, η οποία βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-0 από τους «βίλανς», δεχόμενη όλα τα γκολ πριν από το 26ο λεπτό! Της έχει συμβεί ξανά άραγε στην Premier League; Ναι, πριν από μία πενταετία!

Η αλήθεια είναι πως ουδείς έχει συνηθίσει τα τελευταία δύο χρόνια, να βλέπει την Μπράιτον να «υποφέρει» τόσο πολύ σε μία αναμέτρησή της. Να μπαίνει στο ματς και να «χάνεται» από νωρίς, πράγμα που δεν της είχε συμβεί ποτέ με τον Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι τους τελευταίους 12 μήνες, αλλά ούτε με τον Γκρέιαμ Πότερ.

Έμελλε όμως να λάβει χώρα στο «Βίλα Παρκ» από την Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι, η οποία σκόραρε τρεις φορές μέχρι και το 26ο λεπτό, με τον Όλι Γουότκινς να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Το εντυπωσιακό 3-0 πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα, «γέννησε» φυσικά απορίες. Πότε ήταν η τελευταία φορά που η Μπράιτον δέχθηκε τρία γκολ σε τέτοιου είδους χρονικό σημείο; Της έχει συμβεί ξανά άραγε στην Premier League;

«Ναι» είναι η απάντηση, πριν από μία πενταετία, με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας, στο ντέρμπι μεταξύ τους. Τον Απρίλιο του 2018, οι «αετοί» υποδέχθηκαν τους «γλάρους» στο «Σέλχαρστ Παρκ» και προηγήθηκαν με 3-1 στο 24ο λεπτό, σε μία συνάντηση που ολοκληρώθηκε εν τέλει με 3-2 και δική τους νίκη.

Έκτοτε, η Μπράιτον δεν βίωσε ξανά κάτι τέτοιο. Όλα αυτά φυσικά μέχρι να ταξιδέψει στο «Βίλα Παρκ» και μπει στη διαδικασία να θυμηθεί τι είχε συμβεί 34η αγωνιστική εκείνης της σεζόν!