Τα… Over 2,5 της Σκωτίας συνεχίζονται, με επιστροφή στο 1969!

Τρομερή Σκωτία, «μαγική» εμφάνιση απέναντι στην Κύπρο και επικράτηση με 3-0 τη δεδομένη χρονική στιγμή, πριν καν συμπληρώσουμε το πρώτο ημίχρονο της συνάντησης. Ποτέ ξανά στον 21ο αιώνα κάτι ανάλογο, τη στιγμή που όσοι ακολούθησαν το… Over 2,5 των εκτός έδρας αναμετρήσεών της, να έχουν «πληρωθεί» ήδη!

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται φρόντισε να επιβεβαιώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο η Σκωτία, η οποία προηγήθηκε απέναντι στην Κύπρο από πολύ νωρίς και έφτασε στο σημείο να προηγείται με 3-0, πριν καν συμπληρώσουμε 35 αγωνιστικά λεπτά στο ματς.

Η ομάδα του Στιβ Κλαρκ άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον ΜακΤόμινεϊ, ο οποίος αποτελεί με έξι γκολ τον πρώτο σκόρερ των προκριματικών, για να φτάσουμε στο 16’ και να «γράψει» ιστορία.

Ο Ράιαν Πόρτεους έκανε το 2-0 και κάπως έτσι, οι Σκωτσέζοι κατάφεραν για πρώτη φορά στον 21ο αιώνα, να προηγηθούν εκτός έδρας, με δύο γκολ, πριν το 17’! Πότε ήταν η τελευταία φορά που συνέβη κάτι ανάλογο; Το 1969, απέναντι στην Ουαλία, και πάλι μέσα σε ακριβώς 16 λεπτά.

Το τρίτο γκολ ήρθε από τον ΜακΓκίν της Άστον Βίλα, ο οποίος ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ και επιβεβαίωσε τον «κανόνα» των εξορμήσεων της ομάδας του Κλαρκ. Το Over 2,5 άλλωστε επιβεβαιωνόταν στα πέντε από τα έξι τελευταία. Και η παράδοση… συνεχίζεται!