Ένα Wembley γεμάτο… δράμα: Τέσσερις τελικοί, όλοι στην παράταση, πέναλτι παντού και ένα γκολ στο 122’! (vids)

Τέσσερα ματς, ισάριθμες παρατάσεις, τρεις διαδικασίες πέναλτι και ένα γκολ στο 123ο λεπτό. Αυτά είδαμε φέτος στους τελικούς του Wembley, με τη Λούτον, τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, την Καρλάιλ και τη Νοτς Κάουντι να χαμογελούν στο φινάλε. Και μαζί με αυτές και… εμάς, που τα είδαμε όλα σε 15 ημέρες στο κορυφαίο αγγλικό γήπεδο!

Το Wembley γέμισε με συναισθήματα, που πολύ δύσκολα μπορούν να αποτυπωθούν. Τέσσερις τελικοί έλαβαν χώρα εκεί και όλοι περιλάμβαναν πολύ μεγάλο «δράμα». Κάθε σύλλογος που έφτασε στην πηγή, αποφάσισε να παίξει τα… ρέστα του με φόντο την άνοδο.

Ισχύει τόσο για τις ομάδες της 5ης κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου, οι οποίες δεν λογίζονται ως επαγγελματικές, όσο και για αυτές που επιχείρησαν να ανέβουν στην Premier League, ακολουθώντας το παράδειγμα της Μπέρνλι και της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ του Τζορτζ Μπάλντοκ.

Οκτώ διαφορετικές ομάδες έφτασαν στο Wembley, αλλά όπως προβλεπόταν, οι μισές εξ’ αυτών κατάφεραν να πετύχουν τους στόχους τους. Πού καταλήγουμε; Στο Wembley φέτος τα είδαμε… όλα.

Τρεις διαδικασίες πέναλτι, αναρίθμητες εκτελέσεις, συναισθήματα που δεν περιγράφονται και φυσικά τέσσερις συλλόγους να «λυγίζουν» που δεν τα κατάφεραν. Μόνο η αναμέτρηση της Μπάρνσλεϊ με τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ δεν κατέληξε στη «ρώσικη ρουλέτα».

Και αυτό διότι οι τυπικά φιλοξενούμενοι, βρήκαν γκολ στην τελευταία στιγμή της παράτασης. Ένα γκολ που κρύβει τη δική του ιστορία από πίσω, μιας και ο σκόρερ, Γουίντας, έκανε ό,τι πριν και μερικά χρόνια ο πατέρας του. Σκόραρε σε «νεκρό» χρόνο και χάρισε μία ιστορική άνοδο στην ομάδα του.

Η Νοτς Κάουντι ακολούθησε τη Ρέξαμ στη League Two, αποδίδοντας δικαιοσύνη, καθώς τόσο η ίδια, όσο και οι Ουαλοί, ξεπέρασαν τους 100 βαθμούς στην κανονική διάρκεια.

Η Καρλάιλ πήρε το εισιτήριο της ανόδου στη League One, επικρατώντας στα πέναλτι της Στόκπορτ, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Και η Λούτον «έγραψε» ιστορία, μιας και για πρώτη φορά στην ιστορία της, θα αγωνιστεί στην Premier League, την στιγμή που πριν από 13 χρόνια, λογιζόταν ως… ερασιτεχνική, έχοντας δεχθεί και αφαίρεση 30 βαθμών.

Τα είδαμε όλα και ζήσαμε ακόμη περισσότερα. Αν μάλιστα η Μπάρνσλεϊ άντεχε με παίκτη λιγότερο για μερικά δευτερόλεπτα ακόμη, τότε για πρώτη φορά θα παρακολουθούσαμε τέσσερις διαδικασίες πέναλτι, σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο κορυφαίο αγγλικό γήπεδο. Συγκλονιστικό…

Αναλυτικά, οι τελικοί του Wembley, στις μικρότερες κατηγορίες του αγγλικού ποδοσφαίρου:

National League: Τσέστερφιλντ - Νοτς Κάουντι 2-2 (πέναλτι)

League Two: Καρλάιλ - Στόκπορτ 1-1 (πέναλτι)

League One: Μπάρνσλεϊ - Σέφιλντ Γουένσντεϊ 0-1 (παράταση)

Championship: Λούτον - Κόβεντρι 1-1 (πέναλτι)