Σωτήρας ο Βάρντι, «τρένο» η Βίλα, άνετη η Γουλβς

Ο Τζέιμι Βάρντι ανέλαβε δράση για την επιβίωση της Λέστερ και με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα μετά τον Οκτώβρη (!), έγραψε το 1-1 κόντρα στην Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ», δίνοντας παράταση στο φετινό θρίλερ για την επιβίωση! Σκοράροντας για 20ο διαδοχικό ματς στην Πρέμιερ με τον Έμερι, η Άστον Βίλα έφτασε στην 5η θέση με το 1-0 επί της Φούλαμ, η Γουλβς ουσιαστικά σώθηκε με το 2-0 απέναντι στην Πάλας.

Λιντς – Λέστερ 1-1

Ο κόσμος της Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ» παρά τις απογοητεύσεις και τα μεγάλα «χαστούκια» που έχει δεχθεί η ομάδα, είχε φωνή και είχε ενθουσιασμό στις εξέδρες με το ξεκίνημα του ματς. Ωστόσο, στο 5ο λεπτό, το μεγαλύτερο κομμάτι των κερκίδων σιώπησε προσωρινά βλέποντας τον Τίλεμανς να βάζει μπροστά την Λέστερ. Ευτυχώς για τους γηπεδούχους, υπήρχε οφσάιντ στην έναρξη της φάσης από τον Σουμαρέ κι έτσι δεν υπήρξε σκορ.

Η απόφαση του VAR για το οφσάιντ πανηγυρίστηκε τρομερά από τους οπαδούς της Λιντς, οι οποίοι όμως έβλεπαν την Λέστερ να ξαναβγαίνει στην επίθεση. Ο Μάντισον κινούσε όλα τα νήματα για τις «αλεπούδες», όμως, ο Τζακ Χάρισον που κάνει πολύ καλή σεζόν, βγήκε μπροστά. Έβγαλε και τη σέντρα από δεξιά, ο Σινιστέρα από το δεύτερο δοκάρι έγινε αποδέκτης και το 1-0 για την Λιντς προκάλεσε παροξυσμό στο γήπεδο!

Οι «αλεπούδες» είχαν πρόβλημα με τα γεμίσματα που επέτρεπαν να γίνουν προς την περιοχή τους. Περισσότερη ένταση και εκνευρισμό είχε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες παρά ορθή τακτική και ψυχραιμία στον αγωνιστικό χώρο. Η νευρικότητα των παικτών ήταν εμφανής, η ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα κάτι παραπάνω από αισθητή και αντιληπτή και το παιχνίδι πραγματικά ήταν «ο θάνατός σου, η ζωή μου». Η Λιντς είχε παίκτες που αγωνίζονταν με τεράστιο πάθος γνωρίζοντας την κρισιμότητα της βραδιάς, η Λέστερ όμως στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε να μετράει κατοχή μεγαλύτερη του 70% και αρκετή πίεση στην άμυνα των «παγωνιών».

Το σύνολο του Γκράθια απορρόφησε αυτή την πίεση και ξαναβγήκε μπροστά όταν πλέον τα πράγματα ήταν πιο ασφαλή. Ο Σμιθ είχε κάποια στιγμή μαζί στο γήπεδο τους Ιεανάτσο, Βάρντι, Ντάκα και Μάντισον για να καταφέρει να πάρει έστω τον βαθμό, με τον Μελιέ στο 73' ν' αποκρούει ένα μακρινό σουτ του Σουμαρέ, όμως στο 80' δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο με τον Βάρντι. Ο Μάντισον τού άνοιξε την τελευταία στιγμή μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό και ο Άγγλος στράικερ με χαμηλό πλασέ έγραψε το 1-1. Λίγο αργότερα σκόραρε ξανά, αλλά υπήρχε οφσάιντ, για ν' αναλάβει δράση απέναντι ο Ίβερσεν και να σταματήσει τα «παγώνια» που έφτιαξαν τρομερές φάσεις για γκολ, όπως του Μπάμφορντ στο 90', αν και ίσως να υπήρχε οφσάιντ...

Άστον Βίλα – Φούλαμ 1-0

Η Άστον Βίλα λίγο έλειψε να αιφνιδιαστεί τρομερά όταν στο 1ο λεπτό δημιουργήθηκε επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ της, με τον Αντρέας Περέιρα όμως να μην καταφέρνει να κάνει τελική. Αυτό φάνηκε ότι ήταν απλά μια έκλαμψη από την ομάδα του Μάρκο Σίλβα που αμέσως οργανώθηκε κι άφησε την κατοχή στην Βίλα που σταδιακά έμπαινε όλο και περισσότερο στο κλίμα της αναμέτρησης.

Και στο 21ο λεπτό μια τρομερή κεφαλιά του Μινγκς έβαλε μπροστά τους «χωριάτες» με το 1-0, με την ομάδα του Μπέρμιγχαμ να σκοράρει για 20ο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος υπό τις οδηγίες του Έμερι! Το προβάδισμα διατηρούταν με τεράστια άνεση από πλευράς γηπεδούχων στο «Βίλα Παρκ», η Φούλαμ επιχείρησε να κάνει κάτι καλύτερο στο δεύτερο μέρος, αλλά και πάλι ο Εμιλιάνο Μαρτίνες παρέμενε ήρεμος στα γκολπόστ του.

Η άνεση της Βίλα της είχε επιφέρει εφησυχασμό, οι «cottagers» ασφαλώς και το είχαν αντιληφθεί και αυτό προκαλούσε δυσαρέσκεια στον κόσμο στις εξέδρες. Παρ' όλα αυτά, η Βίλα πήρε το «τρίποντο» με το οποίο αναρριχήθηκε πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας! Και να σκεφτεί κανείς πως όταν προσελήφθη ο Έμερι αντί του Τζέραρντ, η ομάδα ήταν 16η...

Γουλβς – Κρίσταλ Πάλας 2-0

Η Γουλβς αναζητούσε τους βαθμούς με τους οποίους ουσιαστικά θα μπορούσε να ηρεμήσει απόλυτα σε ό,τι αφορούσε στην επιβίωση στην κατηγορία. Και από το 3ο λεπτό το «Μολινό» ξέσπασε σε πανηγυρισμούς με το αυτογκόλ του Γιοακίμ Άντερσεν έπειτα από κόντρα και προσπάθεια του Ντιέγκο Κόστα που είχε προηγηθεί. Οι «λύκοι» στο πρώτο 10λεπτο και με τον αέρα του γκολ είχαν το πάνω χέρι, όμως, η Πάλας του Χότζον δεν έχει μάθει να παραδίνεται. Ο Σα απέκρουσε εντυπωσιακά ένα σουτ του Λοκονγκά και οι «αετοί» πλέον αντιδρούσαν για τα καλά.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν υψηλό ρυθμό και με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο ματς, όμως οι «λύκοι» θα μπορούσαν να έχουν σιγουρέψει το αποτέλεσμα αν έβρισκε στόχο η καλή κεφαλιά του Ντόουσον. Η αναμέτρηση δεν έδειχνε ικανή να έχει περισσότερα τέρματα, αν και ο Σα χρειάστηκε να επέμβει εντυπωσιακά στο 58' με το ένα χέρι σε σουτ του Έζε από το ύψος της περιοχής. Η ομάδα του Λοπετέγκι δίχως κάτι ιδιαίτερο, έφτασε τελικά και σε δεύτερο γκολ στο φινάλε, με τον Πέδρο Νέτο να κερδίζει πέναλτι και τον Ρούμπεν Νέβες να διαμορφώνει το τελικό 2-0. Με αυτό, οι «λύκοι» πανηγύρισαν μια νίκη που της προσφέρει την ηρεμία μακριά από τα σενάρια υποβιβασμού.