Έφτυσε αίμα αλλά τα κατάφερε η Λίβερπουλ, θυμήθηκε τι σημαίνει «νίκη» η Λέστερ, αρνήθηκαν να χάσουν Βίλα και Έβερτον! (vids)

Απίθανη 32η αγωνιστική, νιώθουμε πως τα έχουμε δει όλα και δεν είμαστε καν στο… φινάλε. Τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Νότιγχαμ με νικητές τους γηπεδούχους, χάρη στις στατικές φάσεις, καθώς βρήκαν δίχτυα, τρεις φορές διά… αέρος, για το τελικό 3-2. Την ίδια ώρα, η Λέστερ πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο μετά από 70 ημέρες, με 2-1 και ανατροπή κόντρα στη Γουλβς, ενώ το αήττητο σερί εννέα αγώνων της Βίλα συνεχίζεται, μετά το 1-1 με τη Μπρέντφορντ. Τέλος, η Έβερτον άντεξε με νύχια και με δόντια, έστω και με παίκτη λιγότερο, και η πρώτη της «λευκή» ισοπαλία εντός του 2023 είναι γεγονός.

Χρειάστηκε τύχη και… αέρα για να φτάσει σε ένα σπουδαίο τρίποντο η Λίβερπουλ επί της Νότιγχαμ Φόρεστ, την στιγμή που η Έβερτον έμεινε στο «μηδέν» κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, στο πρώτο «Χ» χωρίς γκολ του Σον Ντάις στον πάγκο της.

Απεναντίας, ο Ουνάι Έμερι βίωσε την πρώτη του ήττα μετά από εννέα ματς στον πάγκο της Άστον Βίλα, ενώ το ντεμπούτο του Ντιν Σμιθ εντός έδρας, στο «Κινγκ Πάουερ», συνοδεύτηκε με νίκη και ανατροπή επί της Γουλβς.

Λίβερπουλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2

Κανένα ματς στην Premier League δεν αποτελεί απλή υπόθεση. Πλέον είναι φανερό, με την Άρσεναλ να το εμπεδώνει σε δύο συνεχόμενες εβδομάδες και την Λίβερπουλ να βιώνει ένα πολύ δύσκολο απόγευμα κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Άνφιλντ», που εν τέλει κατέληξε νικηφόρα.

Οι «κόκκινοι» φάνηκε να «ζορίζονται» πάρα πολύ από το πρώτο ημίχρονο, παρότι παρατάχθηκαν με την σύνθεση που σκόρπισε στους… έξι ανέμους την Λιντς πριν από μερικές ημέρες. Το σύνολο του Στιβ Κούπερ παρατάχθηκε πίσω από τη μπάλα, έκλεισε τους χώρους και ο Κλοπ είδε την ομάδα του να απειλεί αποκλειστικά από στατικές φάσεις.

Στο 30ο λεπτό έλαβε χώρα η καλύτερη στιγμή με τον Φαν Ντάικ να μην μπορεί να μετουσιώσει σε γκολ την κεφαλιά του, καθώς ο Γουάιτ απέκρουσε πάνω στη γραμμή, για να έρθει ο Ζότα και να αστοχήσει από το… μισό μέτρο, πέντε λεπτά αργότερα, και πάλι με το κεφάλι.

Το σκορ εν τέλει έμελλε να ανοίξει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο! Κόρνερ στην «καρδιά» της περιοχής, στο 47’, κόντρες, κεφαλιά – πάσα του Φαμπίνιο και προβάδισμα για τη Λίβερπουλ με το τρίτο γκολ του Ζότα σετα δύο τελευταία παιχνίδια.

Η Νότιγχαμ όμως βρήκε άμεσα την απάντηση. Σε μία φάση που ξεκίνησε από πλάγιο, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Νίκο Γουίλιαμς και αυτός με την βοήθεια της τύχης ισοφάρισε, καθώς η μπάλα κόντραρε και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Άλισον.

Προτού όμως να μπορέσουν οι φιλοξενούμενοι να διαχειριστούν την ισοφάριση, βρέθηκαν για δεύτερη φορά πίσβ. Και πάλι από στημένη φάση, και πάλι από τον Ζότα. Η εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτσον βρήκε τον Πορτογάλο και αυτός με υπέροχο γυριστό στο 55’, έκανε το 2-1 για την ομάδα του Κλοπ.

Ποιος θα φανταζόταν όμως αυτό που θα ακολουθούσε στη συνέχεια; Ο Γκιμπς Γουάιτ πέτυχε το πιο όμορφο γκολ της ημέρας, με υπέροχο σουτ εντός περιοχής στο 67’, αλλά η Νότιγχαμ εξακολουθούσε να αμύνεται πολύ άσχημα στις στημένες μπάλες,

Και η Λίβερπουλ την τιμώρησε για 3η φορά, με τον Αλεξάντερ Άρνολντ να μοιράζει την πρώτη του ασίστ στο ματς και τον Μοχάμεντ Σαλάχ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 72’, αφού το πλασέ του Τζόνσον στο 79’ κατέληξε στο δοκάρι.

Λέστερ – Γουλβς 2-1

Επρόκειτο για το δεύτερο πιο θεαματικό παιχνίδι της ημέρας, αν αναλογιστεί κανείς πως αμφότερες έχουν θέσει ως στόχο την παραμονή τους στην κατηγορία, και πολύ δύσκολα θα συμβιβάζονταν με κάτι λιγότερο από το τρίποντο.

Ο Ντιν Σμιθ έδινε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του στο «Κινγκ Πάουερ» και συναντούσε τον Λοπετέγκι, της εξαιρετικής πορείας ως στιγμής στον πάγκο της Γουλβς.

Οι «λύκοι» ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Κούνια, έπειτα από λάθος σε νευραλγικό χώρο του Τίλεμανς. Γρήγορα όμως, οι «αλεπούδες» βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν, εκμεταλλευόμενες μία πολύ κακή εκτίμηση του Ζοσέ Σα.

Ανέτρεψε ξεκάθαρα μέσα στην περιοχή τον Βάρντι και στο 36’ ήρθε το 1-1, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ιεανάτσο, για το 5ο του γκολ μέσα στη σεζόν.

Από εκεί και πέρα, η Λέστερ ήταν ανώτερη και είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να προηγηθεί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Χολ αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 51’, ο Σα σταμάτησε τον Ντάκα έξι λεπτά μετά, με την επαναφορά να καταλήγει και πάλι στον Χολ, που επανέλαβε την αστοχία του…

Ωστόσο, η λύση ήρθε από τον Καστάν  στο 76’, με τον μπακ της Λέστερ να συνεργάζεται με τον έτερο οπισθοφύλακα, Κρίστενσεν, για να σηματοδοτήσουν την πρώτη νίκη της ομάδας στην Premier League μετά τις αρχές Φεβρουαρίου!

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 0-0

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, ο Σον Ντάις βρήκε τον τρόπο να φύγει η ομάδα του αλώβητη από την εν λόγω έδρα, με την «λευκή» ισοπαλία ωστόσο να μην αρκεί στην Έβερτον, που απλώς ευνοήθηκε από τα υπόλοιπα αποτελέσματα και βρίσκεται προς το παρόν στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε ένα ματς με κακό θέαμα γενικώς, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν το σουτ του Άλεξ Ιγουόμπι απέκρουσε ο Τζόνστοουν, για να φτάσουμε στο δεύτερο ημίχρονο και να λάβει χώρα ό,τι σημαντικότερο είδαμε στο παιχνίδι.

Γκολ του Έζε μετά από υπέροχη κάθετη πάσα στο 58’, αλλά ο σκόρερ της Κρίσταλ Πάλας (και στο προηγούμενο ματς), ήταν ολίγον τι εκτεθειμένος, με τον VAR να το εντοπίζει και να το καταλογίζει.

Από εκεί και πέρα, ο Ιγουόμπι είχε ξανά ακόμη μία ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ στο 62’, αλλά δεν τα κατάφερε, με το τελικό 0-0 να μένει μέχρι τέλους, και μετά την αποβολή του Χόλγκεϊτ, και να σηματοδοτεί την πρώτη «λευκή» ισοπαλία των «ζαχαρωτών» εντός του 2023.

Μπρέντφορντ – Άστον Βίλα 1-1

Κάποια στιγμή θα τελείωνε το αήττητο σερί εννέα αναμετρήσεων της Άστον Βίλα αλλά όχι από την Μπρέντφορντ, η οποία σε ένα παιχνίδι που βασίστηκε στο έπακρο στην λεπτομέρεια, ήταν ανώτερη, αλλά ούτε τώρα κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο μετά από 40 ημέρες.

Πίεσε από το πρώτο ημίχρονο, δε μπορούσε να τροφοδοτήσει όπως θα ήθελε τον Τόνεϊ και εν τέλει αυτό συνέβη στο 65ο λεπτό, στην πιο «κλασσική» συνεργασία των «μελισσών» στην φετινή σεζόν.

Σέντρα του Εμπουεμό, άψογο τελείωμα του Άγγλου επιθετικού και όλα έδειχναν πως το σύνολο του Τόμας Φρανκ θα έκανε το 5Χ5 ιστορικά όταν υποδέχεται τους «χωριάτες» από το 2017 και μετά. Όχι όμως υπό τις οδηγίες του Ουνάι Έμερι. Ο Λουίζ ισοφάρισε στο 88' και το τελικό 1-1 συνεχίζει το σερί της Άστον Βίλα σε όλες τις διοργανώσεις από τον Φεβρουάριο.