Το καλύτερο μισάωρο γκολκίπερ στη φετινή Premier League ανήκει στον Πίκφορντ στο «Ολντ Τράφορντ»! (vids)

Ανεξάρτητα από την ήττα της Έβερτον στο Μάντσεστερ, ο Τζόρνταν Πίκφορντ έχει πραγματοποιήσει αναμφίβολα το καλύτερο μισάωρο ενός γκολκίπερ στη φετινή Premier League!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε καταγράψει οκτώ κλασσικές ευκαιρίες σε μισή ώρα, με το 50% αυτών να είναι… τετ-α-τετ, προτού προηγηθεί με τον Σκοτ ΜακΤόμινεϊ. Πόσο όμως είναι το σκορ μετά από 30 λεπτά στο «Ολντ Τράφορντ» απέναντι στην Έβερτον;

Μηδέν εις το πηλίκο. Και για αυτό ευθύνεται αποκλειστικά ο Τζόρνταν Πίκφορντ, ο οποίος πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση ενός γκολκίπερ στο πρώτο μισάωρο μίας αναμέτρησης στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Στο 8ο λεπτό στέρησε από τον Μάρκους Ράσφορντ το 20ο του γκολ εντός έδρας στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Στο 24’, ο Άντονι βρέθηκε απέναντι στον Πίκφορντ, το πλασέ ήταν κακό και ο Άγγλος κράτησε το «μηδέν».

Εξήντα δευτερόλεπτα αργότερα, κατάφερε να σταματήσει το σουτ του Σάμπιτζερ, που δεν είχε κατεύθυνση πάντως προς τη γωνία.

Και στο 28’, δύο λεπτά πριν φτάσουμε στο μισάωρο, ο Πίκφορντ βρήκε απάντηση με το πόδι στην προσπάθεια του Ράσφορντ!

Εν τέλει, νικήθηκε από τον ΜακΤόμινεϊ, με το 1-0 να λαμβάνει χώρα στο 35ο λεπτό και τον Άγγλο να μην φέρει ευθύνη!