Χάαλαντ, σταμάτα, τα έχεις διαλύσει όλα! (vid)

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ με χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο κι άλλα δυο γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους κάνει ό,τι θέλει απέναντι στην Λειψία και έφτασε στα πέντε τέρματα σε ένα ματς, όντας στη σχετική λίστα μετά τους Λουίς Αντριάνο και Λιονέλ Μέσι στην κορυφαία διοργάνωση! Ρεκόρ... ενός αιώνα για παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι!

Ο Νορβηγός είναι... από άλλον πλανήτη. Το γνωρίζαμε από πριν. Προτού καν φορέσει την γαλάζια φανέλα.

Το βράδυ της Τρίτης ο Viking, απλά το απέδειξε ξανά κι έκανε άπαντες ν' απορήσουν με τον τύπο αυτόν που σκοράρει... από συνήθεια. Γιατί έτσι. Γιατί είναι εκεί που πρέπει τη στιγμή που πρέπει. Και δεν πρόκειται ποτέ να κάνει καμία χάρη σε κανέναν αντίπαλο.

Μετά το χατ-τρικ στο πρώτο μέρος του επαναληπτικού με την Λειψία, ο Χάαλαντ σκόραρε ξανά με διπλή προσπάθεια στο 54' και από «ριμπάουντ» στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης με τους «ταύρους» για να φτάσει το σκορ του αγώνα στο 6-0!

Ο Χάαλαντ πέρα από τα 33 τέρματα στο Τσάμπιονς Λιγκ στην καριέρα του, έφτασε πλέον φέτος στα 38 γκολ σε μια σεζόν με την Μάντσεστερ Σίτι, πράγμα που σημαίνει ότι ισοφάρισε επίδοση που διατηρούταν περίπου έναν αιώνα! Πιο συγκεκριμένα, 38 γκολ σε μια αγωνιστική περίοδο με τη φανέλα του συλλόγου είχε πετύχει ο Τόμι Τζόνσον την σεζόν... 1928-1929!

Επιπλεόν, σε ό,τι αφορά στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, πέντε τέρματα σε ένα παιχνίδι είχαν πετύχει μόνο οι Λουίς Αντριάνο (Σαχτάρ Ντόνετσκ) και Λιονέλ Μέσι (Μπαρτσελόνα) στο παρελθόν, ενώ, κανείς δεν έχει καταφέρει να σκοράρει έξι φορές σε ένα 90λεπτο!