Σαλάχ: Έπιασε ξανά την 20άρα και δεν σταματάει με τίποτα!

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ για 4η αγωνιστική περίοδο στη θητεία του στη Λίβερπουλ έφτασε στα 20 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ, έγινε μόλις ο 6ος ποδοσφαιριστής που πιάνει τέτοιο αριθμό τερμάτων σε τόσες σεζόν και παρά το θέμα του συμβολαίου του, συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα δίχως σταματημό.

Ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ χρίστηκε σκόρερ και στο εκτός έδρας παιχνίδι των «κόκκινων» με την Μπράιτον νωρίς το μεσημέρι του Σαββάτου, για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 και να ενισχύσει το γκολ που είχε πετύχει από το πρώτο ημίχρονο με παλικαρίσια κεφαλιά ο Λουίς Ντίας.

Αυτό ήταν το υπ' αριθμόν 20 γκολ του «Φαραώ» στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ και έπιασε την 20άρα για 4η αγωνιστική περίοδο, από τις 5 που έχει μετρήσει με την κόκκινη φανέλα μέχρι και αυτή τη στιγμή.

Ο Σαλάχ έγινε μόλις ο 6ος ποδοσφαιριστής που έχει φτάσει στα 20+ τέρματα σε 4 ή περισσότερες ποδοσφαιρικές χρονιές στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ. Νωρίτερα το είχαν καταφέρει οι Άλαν Σίρερ (x7), Σέρχιο Αγουέρο (x6), Τιερί Ανρί (x5), Χάρι Κέον (x5) και Ρουντ Φαν Νίστελροϊ (x4).

Πλέον έχει συμμετοχή σε 158 γκολ ως μέλος της Λίβερπουλ σε 173 παιχνίδια πρωταθλήματος, όντας δεύτερος στη λίστα με την μεγαλύτερη συμβολή στο σκοράρισμα για την ομάδα του στην Πρέμιερ, πίσω μονάχα από τον τεράστιο Στίβεν Τζέραρντ (212, με 120 γκολ και 92 ασίστ).