Από «μπλε» διεθνείς οι 15 από τις 22 φάσεις της Αγγλίας στο πρώτο ημίχρονο!

Οι παίκτες της Τσέλσι βρήκαν ευκαιρία να το διασκεδάσουν και με την εθνική ομάδα της Αγγλίας στην έναρξη των προκριματικών του Μουντιάλ του 2022 απέναντι στο Σαν Μαρίνο, κάνοντας... πάρτι δημιουργίας στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Μάουντ, Τσίλγουελ και Τζέιμς έφτιαξαν μαζί την πλειοψηφία των τελικών ενεργειών που μέτρησαν τα «τρία λιοντάρια» για γκολ στο πρώτο ημίχρονο της επιβλητικής νίκης (5-0) επί του Σαν Μαρίνο στο «Γουέμπλεϊ», το βράδυ της Πέμπτης.

Οι δύο ακραίοι μπακ αλλά και ο νεαρός μεσοεπιθετικός είχαν τις ασίστ στα τρία τέρματα του πρώτο ημιχρόνου για την ομάδα του Σάουθγκεϊτ.

Ωστόσο, ο Μάουντ έφτιαξε 8 ευκαιρίες για γκολ, ο Τσίλγουελ 4 και ο Τζέιμς 3, έχοντας συνολικά τις 15 από τις 22 τελικές (68%) των τελικών ενεργειών της Αγγλίας!

Μάλιστα, με τις 8 φάσεις που έφτιαξε ο Μέισον Μάουντ, έγινε ο πρώτος μετά τον Τσάβι από το 2008 που δημιουργεί τόσες φάσεις για τέρμα σε ένα ματς προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και ο εκ των αρχηγών της Τσέλσι το κατάφερε σε ένα 45λεπτο!