Έγραψε ιστορία ο Μπράβο, πρέπει να το σκεφτεί για μόνιμος κίπερ ο Γουόκερ…

Ο Κλαούντιο Μπράβο έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας που αποβλήθηκε σε αγώνα Champions League έχοντας περάσει σε ματς ως αλλαγή και έδωσε στον Κάιλ Γουόκερ την ευκαιρία να… διακριθεί κάτω από τα γκολπόστ της Μάντσεστερ Σίτι!

Ο Χιλιανός πορτιέρο αντικατέστησε τον Έντερσον στο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Αταλάντα στο Μιλάνο (1-1) για την 4η αγωνιστική του Champions League αλλά αποβλήθηκε στο 79ο λεπτό λόγω μαρκαρίσματος στον Ίλισιτς εκτός περιοχής.

Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν ο Γουόκερ περίμενε την ευκαιρία του κάτω από τα δοκάρια αλλά ο Άγγλος δεξιός μπακ ολοκλήρωσε το ματς με «clean sheet», κάτι που δεν έχουν καταφέρει στη φετινή διασυλλογική διοργάνωση τερματοφύλακες όπως οι Άντριαν, Άλισον, Γιορίς, Ντε Χέα και Λένο!

Ο θηριώδης ποδοσφαιριστής έγινε επίσης ο πρώτος Άγγλος πορτιέρο που καταγράφει επέμβαση στο Champions League από το Δεκέμβριο του 2016 έως σήμερα, αφού ο τελευταίος που είχε σταματήσει σουτ προς την εστία ήταν ο Μπεν Χάμερ σε αναμέτρηση της Λέστερ με την Πόρτο…