Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (ημίχρονο)

Με γκολ του Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος έφτασε πλέον στα 200 τέρματα με τη φανέλα της Σίτι, η ομάδα του Μάντσεστερ προηγείται 1-0 της Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ για το Community Shield.

Πιο αποτελεσματική όταν είχε την ευκαιρία, η Σίτι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξάγεται σε θερμοκρασία άνω των 30 βαθμών Κελσίου, γι’ αυτό και χρειάστηκε και διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές και ο διαιτητής.

Ναι μεν οι ομάδες βγάζουν διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, όμως λίγο η ζέση και λίγο το γεγονός πως τα πόδια δεν έχουν λυθεί ακόμα, έχουν ελαχιστοποιήσει τις καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες...

Με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ένα σουτ του Χάντσον  - Οντόι ο Μπράβο, στο 35ο λεπτό. Τρόμαξαν οι Λονδρέζοι με τον Πέδρο έπειτα από χτύπημα σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Φερναντίνιο.