Ρεκόρ αποκρούσεων πέναλτι στην πρόκριση της Κροατίας!

Η Κροατία πέρασε στα πέναλτι τη Δανία σε ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία λόγω των δύο τερματοφυλάκων!

Μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια και το έξτρα ημίωρο της παράτασης, Κροάτες και Δανοί οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς να είναι τελικά αυτή που έκλεισε θέση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και το ματς με τους Ρώσους.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, Ντάνιελ Σούμπασιτς και Κάσπερ Σμάιχελ.

Ο 33χρονος γκολκίπερ της Μονακό σταμάτησε τα πέναλτι των Έρικσεν, Σένε και Γιόργκενσεν, στην ψυχοφθόρο διαδικασία, ενώ ο 31χρονος της Λέστερ είπε «όχι» στους Μπάτελι και Πίβαριτς, όπως είχε κάνει και στο 116’ της παράτασης με τον Μόντριτς

Συνολικά οι δυο τους έπιασαν δηλαδή πέντε πέναλτι στη διαδικασία, κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ στην ιστορία του Μουντιάλ!

Μάλιστα ο Σούμπασιτς με τις τρεις επεμβάσεις του ισοφάρισε και το απόλυτο ρεκόρ που κρατούσε από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2006 ο Πορτογάλος Ρικάρντο στον προημιτελικό με την Αγγλία.