Γουέστ Μπρομ όπως λέμε… Ρεάλ Μαδρίτης (vids)

Από τις 22 Οκτωβρίου του 2014 είχε να δεχτεί η Λίβερπουλ τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ενός παιχνιδιού που διεξάγεται στο «Άνφιλντ». Τότε ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης ενώ το βράδυ του Σαββάτου (27/1) το επανέλαβε η Γουέστ Μπρομ…

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Άλαν Πάρντιου βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 6ο μόλις λεπτό, τα πράγματα άλλαξαν άρδην χάρις στα δύο τέρματα που σημείωσε ο Τζέι Ροντρίγκεζ μέχρι το 11’. Το αυτογκόλ του Μάτιπ λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ήταν αυτό που κατέγραψε για τους «baggies» ένα… βασιλικό επίτευγμα, που εν τέλει τους οδήγησε και στην επόμενη φάση του FA Cup, αφού το γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ στο δεύτερο μέρος (78’) δεν άλλαξε τίποτα όσον αφορά τον νικητή (3-2).

Οι «μερένχες» λοιπόν ήταν αυτοί που κατάφεραν τελευταία φορά να «περάσουν» τρία... χτυπήματα στα πρώτα 45 λεπτά μιας «μάχης» στο Μέρσεϊσαϊντ. Οι δύο σύλλογοι είχαν αναμετρηθεί στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και οι Κριστιάνο Ρονάλντο (23’) και Καρίμ Μπενζεμά (30’+ 41’) φρόντισαν να αφαίρεσαν το ενδιαφέρον από το δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης, κατά τη διάρκεια του οποίου παρέμεινε το 3-0 για τους Μαδριλένους…

22.10.2014   Λίβερπουλ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3

27.01.2018   Λίβερπουλ-Γουέστ Μπρομ 2-3