«Ξύλο» στο Λέιτον Όριεντ-Άκρινγκτον (video)

Σκηνές βίας εκτυλίχθηκαν στη σαββατιάτικη (10/12) αναμέτρηση ανάμεσα στη Λέιτον Όριεντ και τη Άκρινγκτον για το πρωτάθλημα της Λιγκ 2, με πρωταγωνιστές του οπαδούς της φιλοξενούμενης ομάδας.

Αιτία της …αναστάτωσης που προκλήθηκε στο στάδιο «Μάτσρουμ» αποτέλεσε η κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο ποδοσφαιριστής της ομάδα τους, Σιν ΜακΚόνβιλ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης και ενώ το παιχνίδι βρισκόταν στο 0-0.Οι περίπου 100 «πιστοί» φίλοι της Άκρινγκτον φαίνεται πως εξαγριώθηκαν από την απόφαση του διαιτητή και μερικοί εξ αυτών αποφάσισαν να εκδηλώσουν μεταξύ τους τα όποια παράπονα.

Η παρέμβαση της αστυνομίας εξομάλυνε την κατάσταση λίγα λεπτά αργότερα ενώ η αναμέτρηση τελείωσε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 1-0, χάρις σε γκολ που σημείωσε ο Τζέι Σίμσον στο 65ο λεπτό.