Αγγλία – Ουαλία 0-1 (ημίχρονο)

Ξεκάθαρη υπεροχή από τους Άγγλους, μοναδική ευκαιρία από τον Στέρλινγκ, ένα πέναλτι που δεν δόθηκε ποτέ σε χέρι του Μπεν Ντέιβις στην περιοχή του Ουαλών και ένα καταπληκτικό γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ είχε να παρουσιάσει το πρώτο ημίχρονο του βρετανικού ντέρμπι.

Ο Ρόι Χότζον εμπιστεύθηκε τους 11 που αγωνίστηκαν το περασμένο Σάββατο κόντρα στη Ρωσία και το μοναδικό που άλλαξε ήταν ο εκτελεστής των στημένων φάσεων, δίνοντας στον Ρούνεϊ αυτό το χρίσμα, σε αντίθεση με την πρεμιέρα που είχε επιλεγεί ο Κέιν...

Στο 7' ο Στέρλινγκ εξ επαφής με προβολή αστόχησε μπροστά από τον Χένεσεϊ, ενώ στο 32' ο Μπεν Ντέιβις έκανε χέρι έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Κέιν, με τον ρέφερι να μην καταλογίζει το πέναλτι...

Ο Γκάρεθ Μπέιλ στο 42ο λεπτό με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από απόσταση και με τον Χαρτ προφανώς να μην υπολογίζει σωστά, έγραψε το 1-0.