Στην Τσάμπιονσιπ η Μπάρνσλεϊ!

Στα γήπεδα της Τσάμπιονσιπ θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν η Μπάρνσλεϊ, η οποία επικράτησε 3-1 στο «Γουέμπλεϊ» της Μίλγουολ στον τελικό των πλέι οφ ανόδου της League One

Η Μπάρνσλεϊ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Φλέστερ μόλις στο 2ο λεπτό. Λίγο πριν το εικοσάλεπτο μάλιστα οι τυπικά γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με μακρινό σουτ του Χάμιλ. Τα «λιοντάρια» αντέδρασαν πάντως πριν το φινάλε του ημιχρόνου και στο 34’ κατάφεραν να μειώσουν με τον Μπίβερς.

Στο δεύτερο μέρος η Μίλγουλ έψαξε το γκολ που θα έστελνε το ματς στα παράταση, αλλά η Μπάρνσλεϊ ήταν τελικά αυτή που το πέτυχε, διαμορφώνοντας από το 74’ το τελικό 3-1 με την κεφαλιά του Άισγκροουβ.

Έτσι η ομάδα του Πολ Χέκινγμποτομ (που τερμάτισε 6η στο πρωτάθλημα) έγινε η τρίτη από την League One, μετά τις Γουίγκαν και Μπέρτον, που εξασφαλίζει την άνοδό της στην Τσάμπιονσιπ της νέας σεζόν.