Διπλή προσπέραση για Γουίγκαν

Στη δεύτερη θέση της League One βρέθηκε η Γουίγκαν, η οποία επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Γουόλσολ και εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την ήττα της Τζίλιγχαμ από την Όλνταμ (2-1).

Στο σημαντικότερο ματς της 32ης αγωνιστικής, η Γουίγκαν πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Γουόλσολ, με το γκολ του Γουάιλντσχαντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Έτσι οι «λάτικς» έφτασαν τους 59 βαθμούς σε 32 ματς και πέρασαν στη 2η θέση, βάζοντας από κάτω τόσο τους σημερινούς αντιπάλους τους που έμειναν στους 57 (σε 31 αγώνες), όσο και την Τζίλιγχαμ (58 σε 32) που δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Όλνταμ.

Όλα όσα έγιναν σήμερα, στο κυρίως μενού της 32ης αγωνιστικής της League One, λειτούργησαν υπέρ της πρωτοπόρου, Μπέρτον, που αντιμετωπίζει τη Δευτέρα τη Σάουθεντ και έχει την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, καθώς έχει 63 πόντους σε 30 παιχνίδια.