Έπιασε κορυφή στην εκπνοή η Γουόλσολ!

Η Γουόλσολ βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ στο ντέρμπι κορυφής με την Τζίλιγχαμ, όμως κατάφερε να φτάσει σε μια εντυπωσιακή ανατροπή, με γκολ της νίκης (3-2) να έρχεται στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να την στέλνει στο… ρετιρέ της League One.

Ο κυπριακής καταγωγής, Τζέισον Δημητρίου, ήταν αυτός που πέτυχε το «χρυσό» τέρμα για την ομάδα του Ντιν Σμιθ, η οποία δέχτηκε γκολ στο 12’ και το 32’, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα στα επόμενα έξι λεπτά. Στους 32 βαθμούς και την πρώτη θέση βρίσκονται πλέον οι γηπεδούχοι, στους 31 έμεινε η μέχρι πρότινος πρωτοπόρος Τζίλιγχαμ.

Συγκάτοικος της Γουόλσολ στην κορυφή είναι η Μπέρτον (υστερεί στη διαφορά των γκολ), η οποία πέρασε νικηφόρα (1-0) από την έδρα της Όλνταμ.

Στην 4η θέση με 28 βρίσκεται η Κόβεντρι που επικράτησε 3-2 της Πίτερμπρο με γκολ στο 87΄, ενώ την εξάδα συμπληρώνουν με 27 πόντους Γουίγκαν (1-0 στο 90+6’ την Σουίντον) και Μπέρι (4-3 την Μπλάκπουλ).