Ημιτελικός... mamma mia!

Το θέαμα που δεν προσέφεραν Άρσεναλ και Σουόνσι χάρισαν σε όσους προτίμησαν να τους παρακολουθήσουν το βράδυ της Δευτέρας Σουίντον και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που ήρθαν ισόπαλες 5-5(!) στον επαναληπτικό ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου της League One, με την πρώτη να παίρνει την πρόκριση με συνολικό σκορ 7-6.

Το παιχνίδι άρχισε εντυπωσιακά για τους γηπεδούχους, με τον Γκόλντουιν να σκοράρει σε 6’ και 10’ για το 2-0 και τον Σμιθ να κάνει το 3-0 λίγο πριν το 20λεπτο (18’). Εκεί που όλοι νόμιζαν πως η υπόθεση πρόκριση τελείωσε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, ένα αυτογκόλ του Τόμσον και ένα γκολ του Μπέισαμ σε 39’ και 45’ έκαναν το σκορ ημιχρόνου 3-2.

Ο Σμιθ, ο γιος του Μπρένταν Ρότζερς, Άντον, και ο Ομπίκα ανέβασαν και πάλι την διαφορά στα τρία τέρματα (59’, 65’, 84’) αλλά μέσα σε δύο λεπτά (88’, 90’) οι Νταν και Άνταμς ισοφάρισα για το τελικό 5-5! Πανδαισία!

Έτσι η Σουίντον, αφού δεν έζησε τεράστιο σοκ στα τελευταία λεπτά, θα πάει στο «Γουέμπλεϊ» για να αντιμετωπίσει την Πρέστον στις 24/5.