Προβάδισμα για την 5η θέση η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Σκάνθροπ με σκορ 4-0 και απέκτησε προβάδισμα για την κατάληψη της 5ης θέσης της League One, ενώ η Όλνταμ φρέναρε την Ρότσντεϊλ, μειώνοντας στους τρεις βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ ανόδου στην Τσάμπιονσιπ.

Όσον αφορά την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον Τζέισον Χολτ στο 15’ και διπλασίασε τα τέρματά της στο 40’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάξτερ. Το 4-0 διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μέρφι στο 81' και τον ΜακΝόλτι από το σημείο του πέναλτι για ακόμη μία φορά. Την παράβαση έκανε ο Μιγκέλ Άνχελ Γιέρα, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι έφτασε τους 61 βαθμούς μειώνοντας στους οκτώ από την ΜΚ Ντονς και αφήνοντας πίσω της την Πίτερμπρο με πέντε.

Η Όλνταμ από την πλευρά της ήταν καταιγιστική επί της Ρότσντεϊλ, της οποίας επικράτησε με σκορ 3-0 και την πλησίασε στον έναν βαθμό. Σκόρερ ήταν ο Τέρνερ σε 30ο και 62ο λεπτό, ενώ είχε μεσολαβήσει και το τέρμα του Φόρτε στο 58’.