Στη Λίβερπουλ... είναι επαγγελματίες

Τι κι αν είχαν εξασφαλίσει την παρουσία τους στον τελικό του International Champions Cup πριν καν αγωνιστούν; Οι παίκτες της Λίβερπουλ εμφανίστηκαν με απόλυτο επαγγελματισμό απέναντι στη Μίλαν κι επικράτησαν 2-0 τα ξημερώματα, βάζοντας πλώρη πλέον για το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κρίνει τον νικητή του τουρνουά, την προσεχή Δευτέρα.

Η νίκη (5-4 πεν. 2-2 κ.α.) του Ολυμπιακού επί της Μάντσεστερ Σίτι στη Μινεάπολις, λίγη ώρα νωρίτερα, είχε εξασφαλίσει για τους «κόκκινους» την παρουσία τους στον τελικό της διοργάνωσης που διεξάγεται στις ΗΠΑ.

Το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς ήταν ανώτερο των «ροσονέρι» στη μεγαλύτερη διάρκεια της μεταξύ τους αναμέτρησης, με τους Τζο Άλεν και Σούσο να πετυχαίνουν τα γκολ για τον σύλλογο του Μέρσεϊσαϊντ στο 17ο και το 89ο λεπτό αντίστοιχα.

Ο Ρίκι Λάμπερτ αστόχησε σε πέναλτι στο 28ο λεπτό, ενώ, απόντες από το ματς ήταν οι τραυματίες Ντάνιελ Στάριτζ και Λάζαρ Μάρκοβιτς.

Παρουσία 70.000 θεατών πραγματοποιήθηκε το παιχνίδι στο «Bank of America Stadium».