LIVE: Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 0-1 (τελικό)

Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του «Etihad» απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι για την 24η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, επικρατώντας με σκορ 1-0! Το england365.gr σας μετέφερε LIVE όλα όσα συνέβησαν στο Μάντσεστερ!

90' + 4' Τέλος στο παιχνίδι! Η Τσέλσι πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 χάρη στο γκολ του Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς από το 32ο λεπτό!

90' + 3' Τρίτη αλλαγή για την Τσέλσι με τον Μπα να περνάει στο ματς, αντί του Αζάρ

90' + 3' Σουτ του Γιόβετιτς από μεγάλη απόσταση, ο Τσεχ απομάκρυνε!

90' + 2' Αλλαγή για την Τσέλσι, με τον Γουίλιαν να αφήνει τη θέση του στον Μίκελ

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

87' Κόκκινη ζητούν από την Τσέλσι σε μαρκάρισμα του Νάστασιτς στον Αζάρ που ξέφυγε από το μαρκάρισμα και θα είχε τη μπάλα στον έλεγχό του για να βγει σε τετ-α-τετ με τον Χαρτ!

83' Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Όσκαρ παίρνει τη θέση του Ετό

75' Καλή ευκαιρία με τον Σίλβα να πλασάρει από συρτή σέντρα του Κολάροφ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

73' Εκτέλεση φάουλ από τον Σίλβα, ο Τσεχ διώχνει τη μπάλα που πήγαινε στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του

70' Τελευταίο εικοσάλεπτο στο ματς με την Τσέλσι να διατηρεί το προβάδισμα του ενός γκολ και να έχει μέχρι στιγμής τρία δοκάρια!

68' Γύρισμα του Γιόβετιτς στη μικρή περιοχή της Τσέλσι, εκεί είναι ο Κέιχιλ για να διώξει!

67' Τρίτο δοκάρι για την Τσέλσι! Ο Γκάρι Κέιχιλ με κεφαλιά από σέντρα του Γουίλιαν, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χαρτ!

62' Εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ, πολύ ψηλά

57' Αλλαγή για τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Νεγρέδο αφήνει τη θέση του στον Γιόβετιτς

53' Δοκάρι για την Τσέλσι! Το μακρινό, αριστερό σουτ του Μάτιτς, βρήκε στη συμβολή των δοκαριών του Χαρτ κι έφυγε άουτ!

51' Σουτ του Γιάγια Τουρέ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσεχ

Υπνωτισμένη δείχνει η άμυνα της Σίτι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους...

48' Σέντρα - σουτ από δεξιά του Ιβάνοβιτς, ο Χαρτ διώχνει!

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

Ακολουθούν αυτοί της Τσέλσι...

Οι ποδοσφαιριστές της Μάντσεστερ Σίτι επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος...

45' + 2' Τέλος ημιχρόνου με την Τσέλσι να προηγείται 1-0!

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

44' Δοκάρι από τον Ετό! Από γύρισμα του Αζάρ, ο Ετό δεν προλαβαίνει και ο Ετό που βρισκόταν αρκετά πλάγια, έκανε καλό σουτ, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και έφυγε άουτ!

41' Κακό σουτ του Τζέκο, καμία ανησυχία για τον Τσεχ

36' Σουτ του Αζάρ με το αριστερό στην κλειστή γωνία του Χαρτ, ο Άγγλος πορτιέρο έπεσε και μπλόκαρε

34' Σκαστό σουτ του Νάβας μέσα από την περιοχή, ο Τσεχ μπλοκάρει εύκολα

Από γύρισμα του Αζάρ, ο Ραμίρες προσπαθεί να πλασάρει, ο Κομπανί μπαίνει μπροστά στη μπάλα και από την κόντρα, ο Ιβάνοβιτς σουτάρει δυνατά με το αριστερό έξω από την περιοχή για να νικήσει τον Χαρτ και να κάνει το 1-0!

32' ΓΚΟΛ για την Τσέλσι! Ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς ανοίγει το σκορ!

27' Τεράστια ευκαιρία για την Τσέλσι! Απο μπαλιά του Μάτιτς, βγαίνουν τέσσερις της Τσέλσι με έναν της Σίτι, ο Γουίλιαν μοιράζει στον Ραμίρες, αλλά αυτός δεν μπορεί να νικήσει τον Χαρτ! Στην επαναφορά, ο Γουίλιαν κάνει ανάποδο ψαλίδι και στέλνει τη μπάλα πολύ ψηλά!

23' Σουτ του Τζέκο με το αριστερό, πολύ μακριά από την εστία του Τσεχ

22' Πολύ... κακό για το τίποτα από εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Λουίζ που έφυγε πολύ ψηλά.

20' Μακρινό σουτ του Ετό, ο Χαρτ δεν έχει κανένα πρόβλημα να μπλοκάρει

18' Ο Νταβίντ Σίλβα χάνει τεράστια ευκαιρία από τη μικρή περιοχή, έπειτα από γύρισμα του Τουρέ!

16' Σουτ του Τουρέ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ

14' Οφσάιντ ο Ετό σε κάθετη πάσα του Αζάρ στην περιοχή της Σίτι

13' Ο Ραμίρεζ φαίνεται ότι παίζει αρκετά μπροστά, σχεδόν σχηματίζοντας τριάδα μαζί με τους Αζάρ και Γουίλιαν πίσω από τον Ετό, ενώ στα χαφ βρίσκονται μόνο οι Νταβίντ Λουίζ και Νεμάνια Μάτιτς για την Τσέλσι

10' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς! Ο Κολάροφ από αριστερά έκανε πολύ καλή σέντρα, όμως ο Τουρέ δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στην κενή εστία!

8' Τεράστιο λάθος από Κομπανί και Νάστασιτς στην άμυνα της Σίτι, ο Γουίλιαν δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί και να τροφοδοτήσει τον Ετό!

3' Σουτ του Νεγρέδο από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά

1' Παραλίγο να τα κάνουν... θάλασσα οι Κέιχιλ και Τσεχ, αλλά δεν δημιουργήθηκε κίνδυνος για την εστία της Τσέλσι

1' Έναρξη στο ματς!

21:59 Όλα έτοιμα για τη σέντρα... Στη Μάντσεστερ Σίτι η μπάλα

21:56 Την εμφάνισή τους στο γήπεδο πραγματοποιούν οι ποδοσφαιριστές. Ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες...

21:55 Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο...

Μετά και τη νίκη της Άρσεναλ με σκορ 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, οι «πολίτες» βρίσκονται ξανά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ. Μπορούν, βέβαια, στο φινάλε της 24ης «στροφής» του πρωταθλήματος να βρεθούν ξανά στο ρετιρέ, αλλά για να γίνει αυτό, θα πρέπει να πάρουν το «τρίποντο» στο ντέρμπι απέναντι στην Τσέλσι.

Οι «μπλε» του Λονδίνου επισκέφτηκαν το «Etihad» με στόχο την επιστροφή στις νίκες μετά το 0-0 με τη Γουέστ Χαμ και φυσικά, την παραμονή κοντά στην πρωτοπόρο Άρσεναλ, ώστε να συνεχίσει να ασκεί πίεση στην κούρσα για τον τίτλο.

Στα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι παρατάσσονται με τον Αλβάρο Νεγρέδο να πλαισιώνει τον Τζέκο στην κορυφή της επίθεσης, στη θέση του Σέρχιο Αγουέρο, ενώ ο Μάρτιν Ντεμικέλις βρίσκεται στη μεσαία γραμμή της Σίτι, απόντος του τραυματία Φερναντίνιο.

Για την Τσέλσι, ο Ετό είναι το «δόρυ» στην επίθεση της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο. Αζάρ και Γουίλιαν τα «στηρίγματά» του, ενώ ο Νταβίντ Λουίζ, με τους Ραμίρεζ και Μάτιτς αποτελούν την «τριπλέτα» στο κέντρο.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Κολάροφ, Νάβας, Ντεμικέλις, Τουρέ, Σίλβα, Τζέκο, Νεγρέδο

Στον πάγκο: Μίλνερ, Ρόντουελ, Κλισί, Παντίλιμον, Γιόβετιτς, Μπογιάτα, Λόπες

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Μάτιτς, Ραμίρες, Γουίλιαν, Αζάρ, Ετό

Στον πάγκο: Κόουλ, Λάμπαρντ, Όσκαρ, Μίκελ, Σάλαχ, Μπα, Σβάρτσερ