LIVE: Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 2-1 (τελικό)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της Boxing Day της Πρέμιερ Λιγκ, επικρατώντας 2-1 της Λίβερπουλ με ανατροπή! Το england365.gr σας μετέφερε LIVE λεπτό προς λεπτό όλα όσα συνέβησαν στη σπουδαία αναμέτρηση.

90' + 4' Τέλος της αναμέτρησης! Μεγάλη νικήτρια η Μάντσεστερ Σίτι με σκορ 2-1!

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

87' Ο Χάβι Γκαρσία είναι η τελευταία αλλαγή της Μάντσεστερ Σίτι, με τον Σίλβα να κάθεται στον πάγκο

85' Εκτέλεση φάουλ του Σουάρεζ από μακρινή απόσταση, άουτ

81' Ο Ιάγο Άσπας πήρε τη θέση του Λούκας Λέιβα στη Λίβερπουλ

80' Δέκα λεπτά ακόμα μέχρι το φινάλε του σπουδαίου παιχνιδιού

76' Δεύτερη αλλαγή για τη Σίτι, με τον Τζέκο να παίρνει τη θέση του Νεγρέδο

73' Σέντρα του Σουάρεζ από αριστερά, ο Στέρλινγκ ολομόναχος στην περιοχή της Σίτι, σούταρε ψηλά!

72' Ο Σαμίρ Νασρί περνάει στο παιχνίδι για τη Μάντσεστερ Σίτι, στη θέση του Νασρί

70' Καλό τακουνάκι του Χέντερσον, ο Χαρτ σε ετοιμότητα, μάζεψε τη μπάλα!

70' Κεφαλιά του Νεγρέδο από εκτέλεση κόρνερ, δεν ανησύχησε ο Μινιολέ

69' Ο Κουτίνιο αφήνει τη θέση του στον Μόουζες

65' Λάθος του Σακό, ο Μινιολέ βγαίνει και απομακρύνει προτού φτάσει στη μπάλα ο Νεγρέδο

59' Λόμπα του Νεγρέδο, ο Μινιολέ δεν πιάνεται απροετοίμαστος

55' Κεφαλιά του Κομπανί, ο Μινιολέ εύκολα μπλοκάρει

50' Βαθιά μπαλιά από τον Στέρλινγκ για τον Χέντερσον, αυτός δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή και ο Χαρτ απομακρύνει με τα πόδια

49' Ωραία κίνηση από τον Σουάρεζ και σουτ από πλάγια θέση, έδιωξε ο Χαρτ

47' Σουτ του Χέντερσον λίγο έξω από την περιοχή, πολύ ψηλά η μπάλα

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

45' + 2' Λήξη ημιχρόνου με τη Μάντσεστερ Σίτι να φέρνει τα πάνω - κάτω στο ματς!

45' + 1' ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι! Ο Αλβάρο Νεγρέδο στις καθυστερήσεις ολοκληρώνει την ανατροπή με το 2-1!

42' Ο Σκρτελ πρόλαβε τον Νεγρέδο και μπλόκαρε το σουτ του Ισπανού που προσπάθησε να σκοράρει από καλή θέση

40' Εκπληκτική ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, όμως ο Κουτίνιο, από πανέμορφη πάσα του Σουάρεζ, δεν κατάφερε να νικήσει τον Χαρτ!

37' Σουτ του Νασρί, κακό, ο Μινιολέ μπλόκαρε

33' Σουτ του Νάβας με το δεξί σε ωραία αντεπίθεση της Σίτι, η μπάλα πήγε πολύ ύψος

Ο Κομπανί νίκησε τον Σκρτελ στον αέρα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή και παρά την προσπάθεια του Άλεν να απομακρύνει, έγινε η ισοφάριση

31' ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι! 1-1!

27' Καλή κίνηση του Γιάγια Τουρέ στην περιοχή της Λίβερπουλ, αλλά δεν κάνει καλό σουτ και η μπάλα φεύγει άουτ.

Καταπληκτική κάθετη του Σουάρεζ για τον Στέρλινγκ, αυτός περνάει τον Χαρτ και ο Κουτίνιο που τον ακολουθεί και βλέπει τη μπάλα μπροστά του, πλασάρει σε κενή εστία για το 1-0!

24' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! 1-0!

19' Εντελώς λανθασμένη απόφαση για οφσάιντ στον Στέρλινγκ που έφευγε μόνος απέναντι από τον Χαρτ για να σκοράρει

18' Σουτ του Νεγρέδο από σέντρα του Κολάροφ, άουτ

16' Εκτέλεση φάουλ από τον Σουάρεζ, στην αγκαλιά του Χαρτ

14' Κεφαλιά του Σουάρεζ, άουτ

12' Σουτ του Τουρέ, χαμηλό, αδύναμο και άουτ

5΄Δοκάρι για τη Μάντσεστερ Σίτι με την κεφαλιά του Χεσούς Νάβας!

3' Πρώτο σουτ της Λίβερπουλ στο ματς, με τον Κουτίνιο να δοκιμάζει το δεξί του πόδι και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαρτ

2' Σέντρα του Χεσούς Νάβας από δεξιά, στην αγκαλιά του Μινιολέ

1' ΄Έναρξη στο ντέρμπι!

19:29 Η Μάντσεστερ Σίτι στη σέντρα

19:27 Οι δύο ομάδες έχουν περάσει στον αγωνιστικό χώρο και η σέντρα αναμένεται σε ελάχιστα δευτερόλεπτα...

Μετά τις νίκες των Άρσεναλ (3-1 τη Γουέστ Χαμ) και Τσέλσι (1-0 τη Σουόνσι), η Λίβερπουλ υποχώρησε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και θέλει τη νίκη για να επανέλθει στην κορυφή.

Αντίθετα, η Μάντσεστερ Σίτι αυτή τη στιγμή καταλαμβάνει την τέταρτη θέση και σε πιθανή κατάκτηση των τριών βαθμών, θα ανέβει δύο «σκαλιά» και θα βρίσκεται στο -1 από το ρετιρέ.

Στα αγωνιστικά, ο Πάμπλο Ζαμπαλέτα επέστρεψε στο δεξί άκρο της άμυνας των «πολιτών», ενώ στην αποστολή της ομάδας συμπεριλήφθηκε και ο Ματέγια Νάστασιτς. Εκτός με πρόβλημα τραυματισμού έμεινε ο Ντεμικέλις.

Φανέλα βασικού στην άμυνα της Λίβερπουλ πήρε ο Αλί Σισοκό στη θέση του Τζον Φλάναγκαν, στη 18άδα ο νεαρός, Μπραντ Σμιθ.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Λέσκοτ, Κομπανί, Κολάροφ, Φερναντίνιο, Γιάγια Τουρέ, Νασρί, Σίλβα, Νεγρέδο, Νάβας

Στον πάγκο: Παντίλιμον, Κλισί, Μπογιάτα, Γκαρσία, Μίλνερ, Τζέκο, Νάστασιτς

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Σισοκό, Σκρτελ, Σακό, Τζόνσον, Λούκας, Άλεν, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Κουτίνιο, Σουάρεζ

Στον πάγκο: Κόλο Τουρέ, Άγκερ, Λουίς Αλμπέρτο, Άσπας, Μόουζες, Σμιθ, Τζόουνς