LIVE: Έβερτον – Λίβερπουλ 3-3 (τελικό)

Με το ισόπαλο 3-3 ολοκληρώθηκε το σπουδαίο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ ανάμεσα στην Έβερτον και τη Λίβερπουλ, στο «Γκούντισον Παρκ» για τη 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. To england365.gr σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90' + 4' Λήξη του αγώνα! Το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 3-3!

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

Ο Ντάνιελ Στάριτζ με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Τζέραρντ ισοφάρισε!

89' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ!

88' Ο Μιραλάς αφήνει τη θέση του στον Όσμαν

Ο Ρομέλου Λουκάκου με δυνατή κεφαλιά, πέτυχε ο δεύτερο προσωπικό του γκολ και ολοκληρώνει την ανατροπή για την Έβερτον, βάζοντάς τη μπροστά στο σκορ με 3-2!

82' ΓΚΟΛ για την Έβερτον!

82' Καταπληκτικός ο Μινιολέ, διώχνει το πλασέ του Ντεουλοφέου!

79' Ο Στάριτζ πέρασε στη θέση του Λούκας για τη Λίβερπουλ

78' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Σουάρεζ να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά πάνω στον Χάουαρντ!

Έπειτα από φάση διαρκείας, στο ξεκίνημα της οποίας ο Μινιολέ απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Λουκάκου που κόντραρε και άλλαξε πορεία, ο Βέλγος φορ νίκησε από το ύψος του πέναλτι τον συμπατριώτη του πορτιέρο, για το 2-2!

72' ΓΚΟΛ για την Έβερτον!

70' Ο Μινιολέ συνεχίζει να κρατάει όρθια τη Λίβερπουλ, αποκρούοντας και το νέο σουτ του Λουκάκου!

68' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ με τον Μόουζες να περνάει στο παιχνίδι, στη θέση του Άλεν

64' Ο Μινιολέ με καταπληκτική απόκρουση λέει «όχι» και στον Λουκάκου που πλάσαρε ολομόναχος μπροστά από την εστία της Λίβερπουλ από πλάγια θέση.

60' Απίστευη χαμένη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Άλεν, από τις κόντρες στην προσπάθεια του Σουάρεζ βγήκε ολομόναχος απέναντι από τον Χάουναρντ κι ενώ μπορούσε να σκοράρει με... χίλιους τρόπους, έστειλε τη μπάλα άουτ!

56' Η μεγάλη ευκαιρία της Έβερτον φαίνεται να έχει αφυπνίσει τη Λίβερπουλ

54' Τεράστια ευκαιρια για την Έβερτον με τον Ντεουλοφέου να χάνει τετ-α-τετ με τον Μινιολέ! Κακό πλασέ από τον νεαρό άσο, με τα πόδια απέκρουσε ο πορτιέρο των «κόκκινων»!

50' Αναγκαστική αλλαγή για την Έβερτον, με τον Ντεουλοφέου να περνάει στη θέση του Μπέινς

46' Έναρξη δευτέρου μέρους!

Οι δύο ομάδες έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο

45' + 3'' Λήξη πρώτου μέρους με τη Λίβερπουλ να προηγείται 2-1!

45' + 2' Σουτ του Μπέινς, δυνατό, αλλά κακό και δεν απειλεί την εστία του Μινιολέ

45' Τρία τα λεπτά των κσθυστερήσεων

43' Πολλά νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίκτες των δύο ομάδων...

35' Σηκώθηκε ο Σουάρεζ που έχει σχίσιμο πίσω από το δεξί του γόνατο

33' Στο έδαφος ο Λουίς Σουάρες από σκληρό μαρκάρισμα του Μιραλάς. Πονάει πολύ ο Ουρουγουανός... Κίτρινη κάρτα πήρε ο Βέλγος άσος της Έβερτον.

29' Ο Μπάρκλεϊ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα ψηλά

26' Καλό σουτ του Μιραλάς λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Μινιολέ

21' Καλό σουτ από τον Μπάρκλεϊ, ο Μινιολέ με υπερένταση έπεσε αριστερά και απομάκρυνε

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λουίς Σουάρεζ, η μπάλα περνάει ανάμεσα από Πίεναρ και Μπάρι, παίρνει εξαιρετικό φάλτσο και καταλήγει στα δίχτυα του Χάουαρντ για το 2-1!

19' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ!

17' Η Έβερτον έχει την κατοχή της μπάλας, με τη Λίβερπουλ κυρίως να περιμένει...

12' Καλή ευκαιρία για την Έβερτον, με τον Λουκάκου όμως να μην ευνοείται από την κόντρα στο τετ-α-τετ με τον Μινιολέ και να βλέπει τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Από εκτέλεση φάουλ του Μπέινς, ο Μπάρκλεϊ πήρε την κεφαλιά και ο Μιραλάς από κοντά με προβολή ισοφάρισε σε 1-1!

8' ΓΚΟΛ για την Έβερτον!

Από την εκτέλεση του πρώτου κόρνερ στο παιχνίδι για τους «κόκκινους», ο Κουτίνιο βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε σωστά, για να γράψει το 1-0! Δεν κατάφερε να απομακρύνει ο ΜακΚάρθι που όμως, ήταν και αυτός μέσα από την τελική γραμμή

5' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ!

1' Σέντρα στο παιχνίδι!

14:43 Όλα έτοιμα για την έναρξη του ντέρμπι

Πρόκειται για το 221ο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ σε όλες τις διοργανώσεις και το 189ο όσον αφορά το πρωτάθλημα.

Στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Άρσεναλ βρίσκεται η Λίβερπουλ, στην 6η θέση, ισοβαθμώντας με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους 20 πόντους, αλλά μειονεκτώντας στη διαφορά τερμάτων, η Έβερτον.

Στα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μόλις μια αλλαγή σε σχέση με την 11άδα που παρατάχθηκε πριν από δύο εβδομάδες κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, με τον Ρος Μπάρκλεϊ να παίρνει τη θέση του Λίον Όσμαν.

Ο τραυματίας, Ντάνιελ Στάριτζ έμεινε στον πάγκο για τη Λίβερπουλ, με τον Τζο Άλεν να ευνοείται και να παίρνει φανέλα βασικού. Ο Τζον Φλάναγκαν πήρε τη θέση του Αλί Σισοκό.

Έβερτον: Χάουαρντ, Μπέινς, Ντιστέιν, Γιαγκέλκα, Κόλεμαν, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Πίεναρ, Μπάρκλεϊ, Μιραλάς, Λουκάκου

Στον πάγκο: Ρομπλς, Χάιτινχα, Γέλαβιτς, Ντεουλοφέου, Νέισμιθ, Όσμαν, Στόουνς

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζόνσον, Φλάναγκαν, Άγκερ, Σκρτελ, Λούκας, Τζέραρντ, Άλεν, Χέντερσον, Κουτίνιο, Σουάρεζ

Στον πάγκο: Τζόουνς, Τουρέ, Λουίς Αλμπέρτο, Μόουζες, Στάριτζ, Σακό, Στέρλινγκ