Αγγλία – Μαυροβούνιο 4-1 (τελικό)

Η Αγγλία επικράτησε 4-1 του Μαυροβουνίου στο «Γουέμπλεϊ» και πλέον βρίσκεται μια… ανάσα από την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το england365.gr σας μετέφερε live την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

90+2' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Ντάνιελ Στάριτζ ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι!

88' Όλοι στο «Γουέμπλεϊ» περιμένουν πλέον το σφύριγμα της λήξης...

78' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Άντος Τάουνσεντ, στην παρθενική του εμφάνιαη με την εθνική ομάδα ανδρών της Αγγλίας, σκοράρει με δυνατό δεξί σουτ και ουσιαστικά «καθαρίζει» το παιχνίδι, γράφοντας το 3-1!

71' Γκολ για το Μαυροβούνιο! Ο Νταμιάνοβιτς από κοντά μείωσε σε 2-1

69' Μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ από την Αγγλία, όμως ο Τζέραρντ προ κενής εστίας, μπερδεύτηκε και σούταρε πολύ άσχημα, για να δει τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

64' Δοκάρι για το Μαυροβούνιο! Ο Γιόβετιτς με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Χαρτ!

63' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Από γύρισμα του Γουέλμπεκ μέσα στην περιοχή, ο Μπόσκοβιτς προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά αντ' αυτού, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαυροβουνίου για το 2-0!

59' Σουτ του Τάουνσεντ με το αριστερό, ο Πόλεκσιτς μπλόκαρε

54' Εξαιρετική απόκρουση του Χαρτ σε γυριστή κεφαλιά του Νταμιάνοβιτς!

48' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Γουέιν Ρούνεϊ ανοίγει το σκορ με σουτ από κοντινή απόσταση!

46' Έναρξη δευτέρου μέρους!

45' Ημίχρονο, στο 0-0 οι δύο ομάδες

44' Σουτ του Στάριτζ από καλή θέση, ο φορ της Λίβερπουλ όμως, δοκίμασε το αριστερό του πόδι κι έστειλε τη μπάλα πολύ μακριά από την εστία.

40' Δοκάρι για την Αγγλία! Από σουτ του Τάουνσεντ, ο Πόλεκσιτς απέκρουσε και στην επαναφορά, ο Ρούνεϊ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού!

33' Εξαιρετικό σουτ από τον Τζέραρντ με το δεξί, ο Πόλεκσιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε!

30' Μισή ώρα παιχνιδιού, χωρίς γκολ

28' Ο Χαρτ μπλόκαρε εύκολα ένα σουτ του Γιοβάνοβιτς που κόντραρε στα πόδια του Κέιχιλ

26' Μακρινό σουτ του Στάριτζ, άουτ. Η Αγγλία φτάνει με ευκολία έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά μετά... μπλοκάρει

23' Ο Γουέλμπεκ από αριστερά μέσα στην περιοχή βρέθηκε απέναντι από τον Πόλεκσιτς, έκανε το σουτ με το δεξί, όμως ο Μαυροβούνιος πορτιέρο απομάκρυνε!

18' Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από την Αγγλία και σουτ του Τζέραρντ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε πολύ ύψος

15' Γέμισμα από τον Μπέινς στην περιοχή του Μαυροβουνίου, ο Πόλεκσιτς έδιωξε με γροθιές

10' Δεξί σουτ από τον Στάριτζ από το ύψος της περιοχής, άουτ

8' Σουτ από τον Ρούνεϊ, δίπλα απ' τα δοκάρια του Πόλεκσιτς

7' Πολύ πιεστική η Αγγλία στα πρώτα λεπτά του αγώνα

3' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Ντάνι Γουέλμπεκ, με το αριστερό, έφυγε πολύ ψηλά.

1' Έναρξη της αναμέτρησης!

Ούσα στην κορυφή του 8ου προκριματικού ομίλου, με 16 βαθμούς, η Αγγλία θέλει να κάνει το καθοριστικό βήμα για την παρουσία της στην τελική φάση του Μουντιάλ που θα διεξαχθεί στο Ρίο, το επόμενο καλοκαίρι.

Στόχος είναι μόνο η νίκη για το σύνολο του Ρόι Χότζον, που όμως, δεν έχει καταφέρει να επικρατήσει του αποψινού αντιπάλου της, στα τρία ματς που έχουν παίξει από το 2010 και μετά.

Η έκπληξη από πλευράς Αγγλίας, είναι η παρουσία του Άντρος Τάουνσεντ στην 11άδα! Ο νεαρός μέσος της Τότεναμ πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα με το αγγλικό εθνόσημο, στη δεύτερη κλήση του στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Αγγλία: Χαρτ, Γουόκερ, Μπέινς, Τζέραρντ, Κέιχιλ, Γιαγκέλκα, Τάουνσεντ, Λάμπαρντ, Στάριτζ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ

Στον πάγκο: Σμόλινγκ, Ράντι, Γκιμπς, Τζόουνς, Κάρικ, Μίλνερ, Μπάρκλεϊ, Γουίλσιρ, Ντεφό, Λάμπερτ, Φόρστερ

Μαυροβούνιο: Πόλεκσιτς, Παβίσεβιτς, Γιοβάνοβιτς, Βολκόφ, Κεσόγεβιτς, Γιόβετιτς, Νταμιάνοβιτς, Ζβέροτιτς, Ντρίνσιτς, Σάβιτς, Μπόσκοβιτς

Στον πάγκο: Μπάζιτς, Νοβάκοβιτς, Κρκότιτς, Ιγκουμάνοβιτς, Γιανιούσεβιτς, Κασαλίκα, Βέσοβιρς, Βούκσεβιτς, Ντέμπασιτς, Μπεκιράι