Επιτέλους νίκη!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Τσάμπιονσιπ κατέκτησε η Μπόλτον, η οποία επικράτησε 2-1 της Μπέρμιγχαμ στο «St Andrews», στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Δέκα ματς χωρίς «τρίποντο» ήταν πολλά για τον Ντάγκι Φρίντμαν και τους παίκτες του και τελικά η… γκίνια σταμάτησε στην έδρα των «μπλε».

Ο Μπέκφορντ στο 12ο λεπτό ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο Ντανς στο 64’ έκανε το 0-2. Το μόνο που κατάφερε η Μπέρμιγχαμ ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 με τον Ζίγκιτς στο 69ο λεπτό.

Με την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, η Μπόλτον έφτασε τους 8 βαθμούς και (προσωρινά τουλάχιστον) έβαλε από κάτω της τέσσερις ομάδες, όντας πλέον στην 20η θέση του πίνακα. Στους 10 βαθμούς έμεινε η Μπέρμιγχαμ.