Το έφερε «τούμπα» η Μπράντφορντ!

Στο «Γουέμπλεϊ» για δεύτερη φορά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο θα βρεθεί η Μπράντφορντ που κατάφερε να φέρει «τούμπα» την κόντρα με τη Μπέρτον και επικρατώντας 3-1 εκτός έδρας στο δεύτερο μεταξύ τους ματς, να πάρει την πρόκριση στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου της LeagueTwo.

Μετά τον τελικό του Λιγκ Καπ, οι «bantams» θα βρεθούν ξανά στο «στολίδι» του Λονδίνου προκειμένου να διεκδικήσουν το «εισιτήριο» για την τρίτη τη τάξει κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Μετά το εις βάρος της 3-2 του πρώτου αγώνα με τη Μπέρτον, η Μπράντφορντ έβαλε… μυαλό και στην εκτός έδρας ρεβάνς, έκανε ό,τι ήθελε.

Ο Γουελς άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό,, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του ο Χάνσον στο 50’. Η Μπέρτον έδειξε να συνέρχεται και μείωσε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαγκόμα πέντε λεπτά αργότερα, αλλά στο 57’, ο Γουέλς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έστειλε τη Μπράντφορντ στο «Γουέμπλεϊ»!