90 λεπτά μακριά από το «Γουέμπλεϊ»

Το πρώτο βήμα για την παρουσία τους στο «Γουέμπλεϊ» και τον τελικό των πλέι-οφ ανόδου της LeagueTwo έκαναν Νορθάμπτον και Μπέρτον που επικράτησαν 1-0 της Τσέλτεναμ και 3-2 της Μπράντφορντ αντίστοιχα στους πρώτους αγώνες.

Η Νορθάμπτον χρειάστηκε το γκολ του Ο’Ντόνοβαν στο 72ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της, ενώ στο «Valley Parade», η Μπέρτον γλίτωσε τα χειρότερα και πανηγύρισε τη νίκη (3-2).

Η ομάδα του Γκάρι Ρόουετ είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από νωρίς με τον Τζόλα (22’, 28’) και παρά το γκολ του Γουέλς για τους «bantams», οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 3-1, που διαμόρφωσε ο Γουέιρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τόμσον μείωσε σε 3-2 στο 74ο λεπτό, αλλά η Μπράντφορντ δεν είχε άλλη δύναμη και αυτό το σκορ ήταν και το τελικό.