Live: Τσέλσι – Μαν. Γιουνάιτεντ 1-0 (τελικό)

Η Τσέλσι πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, επικρατώντας 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη ρεβάνς της ημιτελικής φάσης στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Παρακολουθήσατε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης από το england365.gr.

Η Τσέλσι επικράτησε με σκορ 1-0 της Μάντσεστερ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι!

90' + 4' Τέλος της αναμέτρησης!

90' + 3' Ο Τόρες περνάει στο παιχνίδι, στη θέση του Μπα

90' + 3' Κεφαλιά του Φαν Πέρσι, άουτ

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90' Ο Μόουζες πέρασε στη θέση του Όσκαρ

89' Καλό σουτ του Μάτα, ο Ντε Χέα πέφτει και μπλοκάρει

88' Τεράστια ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ με τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι να σουτάρει πολύ ψηλά από το ύψος του πέναλτι.

85' Σουτ με το αριστερό για τον Όσκαρ, άουτ

80' Τελευταία αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Άσλεϊ Γιάνγκ περνάει στη θέση του Ντάνι Γουέλμπεκ

78' Σουτ του Μάτα με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ

73' Σουτ στην κίνηση από τον Ραμίρεζ, άουτ

67' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Τσέλσι! Ο Αζάρ, από λάθος γύρισμα του Κάρικ, μπήκε σφήνα για να πάρει τη μπάλα, να περάσει τους στόπερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα!

66' Πολύ άσχημο σουτ του Κάρικ με το αριστερό, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά, άουτ.

65' Όλα για όλα από τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον που ρίχνει στο ματς και τον Γκιγκς, στη θέση του Νάνι

63' Ο Μάτα σε πλεονεκτική θέση από αριστερά, σουτάρει άουτ

61' Πρώτη αλλαγή για τους «κόκκινους διαβόλους». Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι πήρε τη θέση του Τομ Κλέβερλι

60' Τεράστια ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ! Ο Γουέλμπεκ έκανε τη σέντρα - σουτ από δεξιά, ο Ερνάντεζ προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά «ψαράκι», όμως ο Τσεχ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση για να κρατήσει το 1-0!

59' Κίτρινη στον Μπέρτραντ για φάουλ στον Ερνάντεζ

58' Φάση διαρκείας στα καρέ της Γιουνάιτεντ, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Ντε Χέα θα απομακρύνουν τους κινδύνους

57' Σουτ του Μάτα, πάνω στον... Αζάρ, η μπάλα κατέληξε άουτ

54' Σκληρό φάουλ του Κλέβερλι στον Ραμίρεζ. Κίτρινη κάρτα για τον Άγγλο μέσο

Από εκπληκτική μπαλιά του Μάτα, ο Μπα πετάχτηκε με προβολή και με το δεξί πόδι, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ντε Χέα για το 1-0!

49’ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι! Ο Ντεμπά Μπα αυτή τη φορά νικάει τον Ντε Χέα!

47' Γυριστό σουτ του Μπα, ο Ντε Χέα μπλοκάρει

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Η Γιουνάιτεντ στη σέντρα...

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

43' Ο Μπέρτραντ χάνει τη μπάλα, ο Νάνι βγαίνει στην πλάτη του και ο αριστερός μπακ της Τσέλσι φαίνεται να τον τραβάει μέσα στην περιοχή, όμως ο Πορτογάλος πέφτει πολύ εύκολα. Ο ρέφερι, υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

41' Πολύ καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ! Ο Ερνάντεζ με μακρινό σουτ μπερδεύει με τα φάλτσα που έβαλε στη μπάλα τον Τσεχ και ο πορτιέρο της Τσέλσι αποκρούει με υπερένταση!

39' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Αζάρ, από ωραία συνεργασία με τον Όσκαρ, βρήκε τη μπάλα στρωμένη στο δεξί του πόδι κι έκανε το δυνατό σουτ, αλλά έφυγε πολύ άουτ

38' Ο Νάνι βρήκε χώρο και απάντησε στο μακρινό σουτ του Ραμίρεζ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ

37' Μακρινό σουτ του Ραμίρεζ, στην αγκαλιά του Ντε Χέα

34' Εκτέλεση φάουλ από τον Νταβίντ Λουίζ αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή του Ντε Χέα, η μπάλα πήρε πολύ ύψος...

32' Ωραία κάθετη πάσα του Ραμίρεζ στον Μπα, αυτός από αριστερά αυτή τη φορά, κάνει το σουτ, αλλά ο Σμόλινγκ βάζει την κόντρα και διώχνει τον κίνδυνο

31΄Πρώτη καλή στιγμή για την Τσέλσι! Από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Μπα σούταρε δυνατά, για να απομακρύνει ο Ντε Χέα στην αριστερή του γωνία.

30' Πολύ καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι, αλλά καμία ευκαιρία μέχρι στιγμής...

27' Ο Ερνάντεζ από δεξιά, έφερε τη μπάλα στο αριστερό πόδι, ταλαιπώρησε τον Νταβίντ Λουίζ, αλλά ταλαιπώρησε και τον εαυτό του και στο φινάλε της προσπάθειας γλίστρησε στο ημικύκλιο της περιοχής του Τσεχ.

26' Ο Κλέβερλι από αριστερά κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή, απομακρύνει ο Ιβάνοβιτς

21' Αναγκαστική αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Ράιαν Μπέρτραντ περνάει στη θέση του Άσλεϊ Κόουλ

15' Πιο φρέσκια δείχνει η Τσέλσι και με διάθεση να τρέξει περισσότερο...

9' Σέντρα του Όσκαρ από δεξιά, κανείς στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφυγε άουτ.

8' Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυκλοφορεί τη μπάλα και προσπαθεί να φέρει το ματς στα μέτρα της

4' Ο Μάτα γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι από δεξιά, αλλά εκεί έκοψε η άμυνα της Γιουνάιτεντ.

Έντονες αποδοκιμασίες προς τον Ρίο Φέρντιναντ κάθε φορά που ακουμπάει τη μπάλα.

14:30 Σέντρα στο παιχνίδι!

Κανονικά η χειραψία των Ράφα Μπενίτεθ και Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, σε αντίθεση με ό,τι έγινε στο πρώτο ματς, σύμφωνα με τον Ισπανό τεχνικό...

14:28 Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα στο σπουδαίο ντέρμπι.

Τιμητική πλακέτα για τα 200 γκολ με τη φανέλα της Τσέλσι, παρέλαβε ο Φρανκ Λάμπαρντ από τον βετεράνο άσο των «μπλε», Κέρι Ντίξον. Υπενθυμίζεται ότι ο Άγγλος μέσος χρειάζεται ακόμα δύο γκολ για να ισοφαρίσει την επίδοση του Μπόμπι Τάμπλινγκ στην κορυφή της λίστας των σκόρερ όλων των εποχών της Τσέλσι, ενώ με τρία γκολ, περνάει μόνος πρώτος και γράφει ιστορία!

Αναμενόμενες οι αλλαγές στις συνθέσεις των δύο ομάδων για τη ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου Αγγλίας στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Εκτός αποστολής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ο Γουέιν Ρούνεϊ, στον πάγκο ο Φαν Πέρσι.

Εκτός 11άδας της Τσέλσι οι Τέρι, Λάμπαρντ και Τόρες.

Τσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Κόουλ, Ραμίρεζ, Μίκελ, Αζάρ, Μάτα, Όσκαρ, Μπα

Στον πάγκο: Τέρνμπουλ, Τέρι, Μπεναγιούν, Μπέρτραντ, Μόουζες, Λάμπαρντ, Τόρες

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Εβρά, Βαλένσια, Κάρικ, Κλέβερλι, Νάνι, Γουέλμπεκ, Ερνάντεζ

Στον πάγκο: Λίντεργκαρντ, Γκιγκς, Γιανγκ, Φαν Πέρσι, Βέρμιλ, Πάουελ, Καγκάβα