LIVE: Σαν Μαρίνο – Αγγλία 0-8 (τελικό)

Υπέροχο ήταν το βράδυ της Παρασκευής για τους Άγγλους που βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν επίδειξη δύναμης και να κάνουν μια... δυνατή προπόνηση, διαλύοντας το Σαν Μαρίνο με 8-0 για τον 8ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2014. Το england365.gr σας ενημέρωσε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη της αναμέτρησης των «τριών λιονταριών», αλλά και των υπόλοιπων εθνικών ομάδων του Νησιού.

Σπουδαία νίκη με σκορ 2-1 για την Ουαλία στη Σκοτία!

Στο 0-0 έμειναν Σουηδία και Ιρλανδία.

90' Λήξη της αναμέτρησης! Η Αγγλία επικράτησε με το εμφατικό 8-0!

85' Ο Ντεφό έχασε ευκαιρία και για χατ-τρικ

77' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Ζερμέιν Ντεφό πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 8-0.

70' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Ντάνιελ  Στάριτζ τελικά σκόραρε!

60' Δοκάρι σε κεφαλιά του Στάριτζ, που λίγο νωρίτερα είχε περάσει στη θέση του Γουέιν Ρούνεϊ.

Στο 70', χωρίς τέρματα το Σουηδία - Ιρλανδία.

Πενήντα λεπτά αγώνα στο ματς της Σκοτίας με την Ουαλία, με την πρώτη να έχει το 1-0 από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα ο Γκάρεθ Μπέιλ.

54' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αφού πρώτα δοκίμασε τα ρεφλέξ του αντίπαλου πορτιέρο, έστειλε στα δίχτυα τη μπάλα με ωραία εκτέλεση φάουλ για το 6-0.

50' Ο Γουέιν Ρούνεϊ τέσταρε τον Άλντο Σιμοντσίνι από απόσταση.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Σαν Μαρίνο

Ο Χάνλεϊ δίνει το προβάδισμα στη Σκοτία, που πάει με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα της αναμέτρησης κόντρα στην Ουαλία.

45' Λήξη πρώτου μέρους στο «Serravalle Stadium», με την Αγγλία να έχει πάρει προβάδισμα πέντε τερμάτων!

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα Σουηδία - Ιρλανδία.

42' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Φρανκ Λάμπαρντ βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, για το 5-0!

39' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Άσλεϊ Γιάνγκ διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ και γράφει το 4-0.

35' ΓΚΟΛ για την  Αγγλία! Δευτερόλεπτα μετά το ακυρωθέν γκολ, ο Ζερμέιν Ντεφό στέλνει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα και αυτή τη φορά μετράει!

34' Ο Ντεφό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

29' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Άλεξ  Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν διευρύνει το προβάδισμα, 2-0!

24' Παρά το διπλό μαρκάρισμα, ο Λέιτον Μπέινς από αριστερά συνεχίζει να κάνει... πάρτι!

15' Κεφαλιά άουτ από τον Ζερμέιν Ντεφό

12' ΓΚΟΛ για την Αγγλία! Ο Αλεσάντρο Ντέλα - Βάλε, από σέντρα του Λέιτον Μπέινς, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0!

10' Σουτ του Τσάμπερλεϊν στο δοκάρι

7' Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Ρόι Χότζον. Ο Φρανκ Λάμπαρντ βρήκε χώρο για να κάνει ένα σουτ, όμως ο Άλντο Σιμοντσίνι μπλόκαρε.

5' Δύο επισκέψεις μετράει η Αγγλία στην αντίπαλη περιοχή, με τις στημένες φάσεις να έχουν περάσει ανεκμετάλλευτες.

Ξεκίνησε και ο βρετανικός «εμφύλιος» ανάμεσα στη Σκοτία και την Ουαλία, ενώ παραμένει το 0-0 έπειτα από 15' αγώνα, στο παιχνίδι της Σουηδίας απέναντι στην Ιρλανδία.

1' Σέντρα στο ματς του «Serravalle Stadium»!

Με τον Μπέινς στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο, ανακοινώθηκε η 11άδα της εθνικής ομάδας της Αγγλίας για την εκτός έδρας αναμέτρηση με το Σαν Μαρίνο.

Εφτά αλλαγές πραγματοποιεί ο ομοσπονδιακός προπονητής των «τριών λιονταριών» στο αρχικό σχήμα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Αγγλίας, σε σχέση με τη φιλική νίκη (2-1) επί της Βραζιλίας, τον περασμένο Φεβρουάριο.

Αναλυτικά: Χαρτ - Γουόκερ, Λέσκοτ, Σμόλινγκ, Μπέινς - Τσάμπερλεϊν, Λάμπαρντ, Κλέβερλι, Άσλεϊ Γιάνγκ - Ντεφό, Ρούνεϊ

Την αποστολή συμπληρώνουν οι: Πάρκερ, Φόστερ, Κόουλ, Τέιλορ, Κόκερ, Μίλνερ, Τζέραρντ, Κάρικ, Όσμαν, Γουέλμπεκ, Στάριτζ, Φόρστερ.

Σαν Μαρίνο: Άλντο Σιμοντσίνι, Φάμπιο Βιταϊόλι, Παλάτσι, Αλεσάντρο Ντέλα – Βάλε, Νταβίντ Σιμοντσίνι, Σερβελίνι, Γκασπερόνι, Τσιμπέλι, Μπολίνι, Σέλβα, Ματέο Βιταϊόλι

Την αποστολή συμπληρώνουν οι: Φεντερίκο Βαλεντίνι, Μπακιότσι, Μπιάνκι, Μπουσκαρίνι, Κοπίνι, Άλεξ Ντέλα – Βάλε, Ρινάλντι, Κάρλο Βαλεντίνι, Βανούτσι.