Τσέλσι - Σπάρτα Πράγας 1-1 (τελικό)

Η Τσέλσι θα βρεθεί στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ, αφού, έστω και δύσκολα, πήρε το «εισιτήριο» με το τελικό 1-1 απέναντι στη Σπάρτα Πράγας, στο «Στάμφορντ Μπριτζ», συνδυάζοντας την ισοπαλία με τη νίκη (1-0) του πρώτου ματς. Το england365.gr σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη του παιχνιδιού.

90' + 2' Τέλος της αναμέτρησης! Η Τσέλσι παίρνει την πρόκριση

90' + 2' ΓΚΟΛ για την Τσέλσι! Ο Εντέν Αζάρ ισοφαρίζει και με το 1-1, στέλνει την Τσέλσι στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ!

86' Καταπληκτικό σουτ από τον Ραμίρεζ, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

82' Ο Αζάρ εκτελεί φάουλ, ο Βάτσλικ με εκπληκτική επέμβαση σώζει

70' Η Τσέλσι κυκλοφορεί τη μπάλα, προσπαθεί να ανοίξει «ρήγματα», αλλά βρίσκει συνεχώς εμπόδια...

60' Ο Τέρι με καταπληκτικό γυριστό μέσα από την περιοχή, είδε τον Βάτσλικ να απομακρύνει σε κόρνερ

52' Ο Τόρες βγαίνει μόνος απέναντι από τον Βάτσλικ, αλλά δεν προλαβαίνει να πλασάρει

47' Ο Ραμίρες από δεξιά μέσα στην περιοχή, δεν πρόλαβε να σουτάρει και τον έκοψε ο Κάντλετς

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

45' + 1' Λήξη του πρώτου μέρους

45' Ο Τόρες πηδάει ψηλά για μια κεφαλιά, την παίρνει, όμως δεν καταφέρνει να τη στείλει στα δίχτυα

40' Ξανά ο Μάτα με σουτ μέσα από την περιοχή, άουτ

35' Νέα ευκαιρία για τη Σπάρτα Πράγας! Ο Ματεγιόφσκι σουτάρει δυνατά, όμως ο Τσεχ πέφτει στη δεξιά του γωνία και απομακρύνει

32' Επανέναρξη στο ματς

31' Το παιχνίδι σταμάτησε λόγω... τραυματισμού του διαιτητή στο δάχτυλο

30' Εκτέλεση φάουλ του Μάτα, πολύ ψηλά η μπάλα

27' O Πίκριλ σουτάρει, ο Τσεχ δεν έχει πρόβλημα να αποκρούσει

20' Ο Φερνάντο Τόρες προσπαθεί να απειλήσει με ατομική προσπάθεια, αλλά προτού βρεθεί σε καλή θέση... σκοντάφτει στα πόδια του αντιπάλου του και πέφτει

17' Γκολ για τη Σπάρτα Πράγας. Ο Λαφάτα είναι ο σκόρερ των φιλοξενούμενων

9' Νέα χαμένη ευκαιρία από τον Φερνάντο Τόρες, αυτή τη φορά με προβολή από πάσα του Μάτα

7' Με διπλή προσπάθεια, έπειτα από δική του κακή απομάκρυνση, ο Αθπιλικουέτα δεν επιτρέπει στον Κάντλετς να απειλήσει την εστία του Τσεχ.

4' Ο Μόουζες από δεξιά κατάφερε να γυρίσει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όμως εκεί, ο Τόρες δεν κατάφερε να κάνει καλό σουτ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Ο Όσκαρ ξεκινάει για την Τσέλσι στη μεσαία γραμμή της ομάδας, με τον Φρανκ Λάμπαρντ να μένει εκτός αποστολής προκειμένου να ξεκουραστεί, όπως είχε εξαγγείλει ο Ράφα Μπενίτεθ. Στον πάγκο και ο Νταβίντ Λουίζ. Δείτε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.

Τσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Τέρι, Μπέρτραντ, Μάτα, Όσκαρ, Μίκελ, Ραμίρεζ, Μόουζες, Τόρες

Στον πάγκο: Τέρνμπουλ, Φερέιρα, Κόουλ, Λουίζ, Μαρίν, Αζάρ, Μπεναγιούν

Σπάρτα Πράγας: Βάτσλικ, Χιμπς, Σβέντικ, Χόλεκ, Ζαποτότσνι, Κρέτσι, Βάχα, Πρίκριλ, Λαφάτα, Κάντλετς, Ματεγιόφσκι

Στον πάγκο: Τσεχ, Πάμιτς, Βίντλιτσκα, Πόλομ, Γιάνος, Κουίκ, Μπέντναρ