«Στράβωσε» από νωρίς…

Με δέκα παίκτες, απέναντι σε μια τόσο ποιοτική ομάδα όπως αυτή του Βελγίου, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Αυτό, το αντιλήφθηκε φυσικά η Ουαλία που υπέστη την ήττα με σκορ 2-0 στο Κάρντιφ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2014.

Ό,τι κι αν είχε καταφέρει να κάνει η ομάδα του Κόουλμαν μέχρι το 26ο λεπτό, σταμάτησε εκεί.

Ο Τζέιμς Κόλινς, έπειτα από πολύ σκληρό μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Γκιγιόμ Ζιλέτ, αποβλήθηκε και οι Βέλγοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Αρχικά με την κεφαλιά του Βινσέν Κομπανί λίγο πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαν Βερτόνχεν για το τελικό 2-0 που διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό.